Ukrayna’da eşsiz müziklerin mimarı “DakhaBrakha”

0
5740

Yaptıkları çağdaş müziklerle yeni bir akım başlatan DakhaBrakha müzik grubu, farklı ritimleri bir araya getirerek kendilerine özgü konseptleri ile büyük ilgi toplamaya devam ediyor.

DakhaBrakha, Ukrayna’da 4 kişiden oluşan ve insanın ruhunun derinliklerinde gizli kalmış duyguları açığa çıkaran ve kendi tarzlarını “Etnik Kaos” olarak tanımlayarak, insanları beklenmedik derecede etkileyen bir müzik grubudur.

DakhaBrakha, 2004 yılında, Kiev Çağdaş Sanat Merkezinde, Ukrayna Tiyatrosu’nun önde gelen yönetmeni Vladyslav Troitskyi tarafından kurulmuştur. Eski Ukrayna dilinde “DakhaBraka” -Almak/Vermek- manasına gelir. Grubun düzenlemiş olduğu gösterilerde her zaman güçlü görsel imgelerin bulunması, tiyatronun bu müzik grubunun performansları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu doğrular niteliktedir.

Ukrayna halk müziği ile bazı denemeler yaptıktan sonra, dünyanın farklı bölgelerinden müzikleri, notaları, ritimleri kendi müzik tarzları ile birleştirerek eşsiz bir müzik ortaya çıkarmışlardır. Bu müzik grubu, Ukrayna’nın kendi müziğinde var olan potansiyel müzik, melodi ve ritim gücünü, başta Ukraynalı gençler olmak üzere tüm dünyanın  kalplerine dokunmak için kullanıyorlar.

Yaptıkları müzik, samimi, çağdaş müzik kültürünün derinliklerine inen, “Kültürel ve Sanatsal” gelişim için ilham kaynağı olarak görülmektedir.

Yüzlerce konser veren DakhaBrakha, Doğu ve Batı Avrupa, Rusya, Asya, Avustrulya, ve Kuzey Amerika’da önemli festivallere katılmaktadır. Dakhabrakha, ayrıca Port Mone (By), Kimmo Pohjonen Cluster (Fi), Karl Frierson (DePhazz) (Ge), Steve Cooney (IRL), Inna Zhelannaya (Ru), Kievbass (UA), Djam (UA-Iran), and David Ingibaryan (Hu),  gibi uluslararası müzisyenlerle ortak eserler vermiştir.

Grup Mart 2010’da, çağdaş sanat alanında S. Kuryokh’in adını taşıyan prestijli Grand Prix ödülünü kazandı ve kültürdeki yerini bir kez daha doğruladı. Mart 2011’de DakhaBrakha, Avustralyalı Womadelaide tarafından keşfedildi ve uluslararası müzik dünyasında emin adımlarla ilerlemeye başladı.

“Earth” Filmi’nin müziğini yaptılar

Dakhabraka, kendi performanslarına ek olarak, Sovyet döneminin en önemli filmlerinden birisi olduğu düşünülen ve Aleksandr Dovzhenko’nun yönetmenliğini yaptığı 1930 yapımı “Earth” Filmi’nin müziğini yaptı. Dovzhenko, bir kompozisyon ustası olmasının yanı sıra yoğun olarak kırsal alanları, manzaranın etkileyici güzelliğini ve doğa ile ilgilenen insanları kendine özgü doğayı tasvir etme yeteneği ile eserlerinde yansıtmıştır. “Earth” filmi piyasaya çıktıktan sadece 9 gün sonra yasaklandı. Ancak 1956’da Dovzhenko’nun ölümünün ardından Ukrayna’da değeri anlaşıldı.

Grup, “Earth” Filmi için yaptıkları müziği şu sözlerle açıklıyor:

Yönetmenliğini Alekansdr Dovzhenko’nun yaptığı “Earth” filmi için müzik yapmak oldukça zor bir görev aynı zamanda büyük bir onurdu. Filmin izlediğimiz her anı, her kesiti bizi oldukça derinden etkiledi. Biz bu filmi 21.yüzyıl insanının değerlerine göre seslendirsek de, 1930’lı yıllarda “Earth” filminin yayınlanmasının peşi sıra ortaya çıkan komünist akımının egemen olduğu, insanlar üzerinde baskının giderek arttığı dönemin gerçekliğinin de farkında olduğumuzu ve o dönemin kendine ait özelliklerini de göstermeye çalıştık. Biz birlikte hareket ederek, o zamandan günümüze kadar gelen insanların içinde olan duyguları, saflığı insanlara aktarmaya çalıştık.

“Fargo” Dizisi’nin müziğini yaptılar:

Fargo, Coen kardeşler tarafından 1994 yılında yaşanmış bir olaydan esinlenerek çekilmiş bir filmdir. Fargo konusu, yaşanmış bir olaydan esinlenerek gerçek hikayeye bağlı kalınmadan çekilmiş olan film çok beğenilmiş eleştirmenler tarafından olumlu bulunmuştu. Senaryo sahibi Coen kardeşler 2014 yılında senaryonun dizi film olması için onay vermiş ve birçok yabancı kanalda mini bir dizi olarak yayınlanmıştır.  DakhaBrakha müzik grubu, Fargo dizisinin 3.sezon müziğini yaparak kendi müzik efektleriyle farklılık yarattılar.

“DakhaBrakha” grubunun üyelerini yakından tanıyalım

Marko Halanevych – Vokal; Darbuka, Tabla ( Kızılderililere özgü vurmalı bir çalgı), Akordeon

Foto – DakhaBrakha

Marko, grubun içinde kırsal bölgeyi temsil eden tek kişidir. Vinnitskiy bölgesindeki Krushenivka köyünde entelektüel bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Çağdaş Sanat Merkezi “DAKH” ‘un oyuncusu oldu ve sonra kendisini müzik grubu ile çalışırken buldu.

Iryna Kovalenko – Vokal;  Djembe (Darbuka), Bateri, Akordeon, Piyano, Vurmalı Çalgılar 

Foto – DakhaBrakha

Iryna, çocukluğundan beri Ukrayna etnik müziği ile iç içe büyümüştür. Ayrıca, halk oyunları fakültesini bitirmiştir. Iryna, yoga ve kürekçilik ile oldukça ilgilidir. Iryna, bütün müzik aletlerine kolayca alışmasından dolayı grupta bando bölümünden sorumludur. Ayrıca, Çağdaş Sanat Merkezi “DAKH” ‘da oyuncu olarak da görev yapmıştır.

Olena Tsybulska – Vokal; Bateri,  Garmoshka (Akordeon), Vurmalı Çalgılar

Foto – DakhaBrakha

Olena, Ukrayna Ulusal Üniversite’de halk oyunları bölümünde olan uzmanlardan birisidir. Boş zamanı olduğunda, geleneksel Ukrayna düğün şarkıları hakkında olan tezini bitirmek için çalışıyordu. Olena, araba sürmeyi, dikiş ve iç tasarımı çok sever.

Nina Garenetska – Vokal; Çello, Bateri

Foto – DakhaBrakha

Nina, profesyonel olarak halk oyunları eğitimi almış ve kendi çabasıyla çello çalmayı öğrenmiştir. Grubun sanatsal açıdan en açık fikirli üyesidir ve her zaman diğer müzisyenlerle işbirliği yapmaktan hoşlanmıştır. Nina, seyahat etmekten, süs eşyaları yapmaktan oldukça keyif almıştır.

DakhaBrakha, Ukrayna yerel müziğine zenginlik katarak müzik şöleni yaratıyor

Bu noktada, davullara vurulması, çellonun çalınması bu seslerin belirli bir ahenk içinde oluşması bu süreci adeta bir milli marşın başlangıcına dönüştürüyor. Şiddetli vuruşlar, kırmızı boncuklar, havada uçuşan siyah kuzu yünlü şapkalar, Doğu Avrupa kökenli müzikler için beklenmedik derece güncel ve yeni bir müzik vizyonunun oluşmasının temellerini atıyor. Bu yapılan sentezi, DakhaBrakha müzik grubu “Etnik Kaos” olarak tanımlıyor. Yani kısacası, hem kendi ülkelerine olan bağlılığı eserlerinde gösterirken hem de yaptıkları eserlerde, uluslararası müzik dünyasında dinleyicilerin duygularına, hislerine tercüman olmayı amaçlıyorlar.

DakhaBrakha müzik grubunun üyelerinden birisi olan Marco Halanevych kendi müziklerinin amacını şöyle açıkladı; “Biz sadece kendi kültürümüzün hala yaşadığını göstermek ve dünyanın her köşesinde olan insanlara ulaşmak ve onlara hitap etmek istiyoruz” dedi.

Bu dörtlü, Ukrayna müziğini tanıtmaktan ve kendi kültürlerinin hala var olduğunu kanıtlamaktan çok daha fazlasını yaptılar. Geleneksel şarkıları, çağdaş bir yöntem ile ele alarak bir sentez yaptılar ve adeta yeni bir eser ortaya çıkardılar.  Bir yandan kentsel tiyatronun özellikleri diğer bir yandan Ukrayna kültürünün temelini oluşturan köylü kesimin kültürel değerlerini yansıtan DakhaBrakha, Doğu Avrupa’nın halk oyunlarını, şehvetini, öfkesini ve bu kültüre ait tüm özellikleri büyük bir ustalıkla eserlerinde göstermeyi başarmıştır.

Grup, Ukrayna’nın özelliklerini kendine özgü kültürel değerlerden ayırmadan ve bu kültürel özellikleri dünyaya tanıtacak bağlamda bir eser oluşturmayı denediler. Bu yüzden, Avustralyalı yerlilere özel olan “Didgeridoo” olan üflemeli çalgı ile kendilerine ait olan yerel müzik aletlerini kullanarak çıkarttıkları sesleri belirli bir ahenk içinde sergilediklerinde ortaya unutulmaz derecede etkileyici bir müzik aynı zamanda görsel olarak da oldukça güzel olan bir eser ortaya çıkardılar.

Marko Halinovych: “Ukrayna’ya özgü yerel gelenekleri çağdaş ve samimi bir şekilde karıştırmak ve Ukrayna’nın modern aynı zamanda kendi geleneklerini bağlı bir ülke olduğunu tüm dünya’ya göstermek DakhaBrakha’nın kendilerine biçtiği en önemli görevidir. Ukrayna’yı dünyaya tanıtmak ve Ukrayna’nın diğer ülkelerden bir eksiği olmadığını dünyaya göstermek bizim için oldukça önemlidir. Bizler geri kafalı sanatçılar değiliz, bizler ileriyi düşünen ve geleceğe emin adımlarla bakan sanatçılarız. Ukrayna’da özgürlük için savaşan, bilgili, yaratıcı ve harika insanlar var. Bu insanlar, daha gelişmiş bir yaşam için, daha uygar seviyelere gelmeye çalışan bu ülke için ellerinden ne geliyorsa yapmaya hazırdır.”

 

Kaynak: Dakhabrakha