Ankara Ukrayna Derneğinden Ukraynaca öğrenimine büyük katkı

0
2270

Türkiye’de ilk defa Ankara Ukrayna Derneğinin başlattığı “Dil öğrenme kulübü”, Ankara’da her yaştan dil meraklılarını bir araya getirerek dilin incelikleri üzerine alıştırmalar yapma fırsatı sunuyor.

Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska ile Ankara Ukrayna Derneğinin dil öğrenme kulübüne katılan öğrencileri, bu dile duydukları ilgi ve derslere dair izlenimlerini AA ile paylaştı.

Ukrayna’dan Türkiye’ye 2007 yılında gelen Yuliya Biletska, dil çalışmalarına her yaştan ve meslekten katılımcının olduğunu belirterek, haftada iki gün verilen Ukraynaca dil öğrenme kulübünde dil bilgisi kuralları ve dilin incelikleri üzerine alıştırmalar yapıldığını ifade etti.

Ankara Ukrayna Derneğinden Ukraynaca öğrenimine büyük katkı

Biletska, pratik yapmanın önemine işaret ederek, “Katılımcılara, dili öğrenmeleri için bazen çeşitli kelime oyunları oynuyoruz bazen de Ukraynaca şarkı ve filmler izletiyoruz. Dersler ilerledikçe, öğrencilerin Ukrayna halkının kültürüne de ilgisi artıyor. Ukraynacaya duyulan meraktan memnunuz.” dedi.

“Ukraynaca öğrenimine ilgili yoğun”

Karabük Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi olan Biletska, Türkiye’de Ukraynaca dersleri vermenin kendisini çok heyecanlandırdığını söyledi.

Biletska, üniversitedeki öğrencilerine de dil dersi verdiğini belirterek, “Öğrencilerim derse çok ilgili gösteriyor. Bu kadar severek ders alan görmedim. Derste işlediğimiz konuları merakla dinliyorlar. Onlardan çok memnunum. Bu ilgiden dolayı Ukraynacanın daha iyi öğrenilmesini kolaylaştırmak için YouTube kanalı oluşturacağız.” diye konuştu.

Dili öğretirken bazen zorluklar da yaşadığını belirten Biletska, şöyle konuştu:

“Ukraynacada ‘tamamlanmış’ ve ‘tamamlanmamış’ fiil hallerinin Türkçede tam karşılığı olmadığı için bu konuyu öğrencilerin anlamaları genelde zor oluyor. Ayrıca ‘hareket’ fiilleri de yine aynı nedenden onlar için zor bir konu. Ukraynaca’da arabayla ‘gitmek’ farklı, yürüyerek ‘gitmek’ farklı fillerle aktarılıyor. Bunlara ön ekler de geldiğinde kafalar iyice karışıyor. Bütün bunlara rağmen bu dili öğrenmek isteyenler çaba göstererek, 3 ay gibi bir sürede temel konuları oturtabiliyorlar.”

“Ukrayna kültürünü de tanıtıyoruz”

Yuliya Biletska, dil çalışmalarında çeşitli konuları ele aldıklarını dile getirerek, “Dili öğretmekle beraber Ukrayna kültürünü de tanıtıyoruz. Ukrayna halkının gelenek ve görenekleri hakkında bilgi veriyoruz. Ülkenin tarihini anlatarak farkındalık oluşturuyoruz. Öğrencilerimle, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinin düzenlediği kültür etkinliklerine gidiyoruz.” diye konuştu.

“Ukraynaca konuşunca çok sıcak karşılandım”

Ukraynaca dil öğrenme kulübü katılımcılardan Bulut Ertürk, 3 ay devam ettiği Ukraynaca dil öğrenme kulübünde büyük keyif aldığını vurguladı. Yabancı dil bilmenin iletişimi kuvvetlendirdiğini kaydeden Ertürk, “Dil insanın kendisine yaptığı yatırımdır. Ukraynacayı bilmemizin ileride farklı kapılar açacağına ve Ukrayna’da sağlıklı iş yapabilmemizi sağlayacağına inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Ukraynaca öğrenen katılımcılardan Ufuk Dal da özel sektörde çalıştığını ve yabancı dillere duyduğu meraktan dolayı Ukraynaca öğrenmeye karar verdiğini söyledi.  Dal, Ukraynaca pratik yapmak için Ukrayna’ya gittiğini belirterek, “Dil çalışmalarında öğrendiğim kelimeleri kullandım. Ukraynaca konuşunca çok sıcak karşılandım. İnsanlar bana yardımcı olmaya çalıştılar. Ukraynalılar çok sıcak kalpli.” dedi.

Foto: DMITRI CHIRCIU