Ukrayna’da haftanın özeti: 16-22 Ekim 2017

0
1895

Ukrayna ile ilgili 16-22 Ekim 2017 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’dan ‘Dokunulmazlıkların Kaldırılması’ Talebi; Ukrayna Parlamentosu Önünde Protesto Gösterileri; Ukrayna Eski Devlet Başkanı Yanukoviç’in Sığınma Süresi Uzatıldı; Tıbbi reform konusunda oylar kullanıldı; Hükümet 2018 bütçesi için hazırlanıyor; Ukrayna’da meydana gelen trafik kazasında birçok ölü ve yaralı var; Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’e destek pankartı asıldı;

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko’dan ‘Dokunulmazlıkların Kaldırılması’ Talebi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Parlamento’dan dokunulmazlıkların kaldırılmasını isteyerek milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasını içeren yasa tasarısını parlamentoya gönderdi. Anayasa’nın 80. maddesinde değişiklik öngören tasarının kabul edilmesi halinde, 1 Ocak 2020’den itibaren Ukrayna’da milletvekili dokunulmazlığı kaldırılacak.

Söz konusu değişiklik önerisi, milletvekillerine parlamento kürsüsünde yaptıkları konuşmalardan ve parlamentodaki oylamalardan dolayı hukuksal olarak sorumlu tutulmasını da içeriyor. Önerge, parlamentonun onayı olmadan milletvekillerinin tutuklanabilmeleri’ne imkân sağlıyor.

Halen yürürlükteki yasa milletvekillerine, parlamento kürsüsündeki konuşmaları ve oylamalarından dolayı dokunulmazlık sağlıyor, parlamentonun onayı olmadan tutuklanmalarının önüne geçiyor.  Poroşenko yaptığı açıklamada, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması önerisinin yolsuzlukla mücadelenin bir parçası olduğunu söyledi.

Ukrayna Parlamentosu Önünde Protesto Gösterileri

Ukrayna vatandaşlığından çıkarılan eski  Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin partisi Yeni Güçler Hareketinin öncülüğünde parlamento binası önünde başlayan gösteriye, eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun partisi Anavatan, Samopomoç Partisi ve diğer bazı muhalif hareketler de destek veriyor. Mihail Saakaşvili de parlamento önüne gelerek gösteriye bizzat destek verdi. Saakaşvili, taleplerinin yerine getirilinceye kadar protestoya son vermeyeceklerini bildirdi.

Göstericiler, parlamentodan milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılması, seçim yasasının değişmesi ve yolsuzlukla mücadele mahkemesinin kurulmasını istiyor.
Güvenlik güçleri gösteri nedeniyle başkent  Kiev’de ve parlamento binası önünde sabah saatlerinden itibaren yoğun güvenlik önlemi alındı.

Şehir merkezinde bazı yollar trafiğe kapatıldı. Muhalifler, protestolara devam etmek için parlamento binası yakınlarına çadırlar kurdu.

Protestolar ile ilgili muhaliflerin, ülkede geniş katılımlı yeni bir “Maydan” ayaklanması başlatma niyetinde olduğu yorumları yapıldı.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Artem Şevçenko sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada hükümet binaları bölgesinde ve parlamentonun önünde 3 bin 500 polis ve özel kuvvetlerin görev yaptığını duyurdu.

Ukrayna Eski Devlet Başkanı Yanukoviç’in Sığınma Süresi Uzatıldı

Rusya İçişleri Bakanlığı, Ukrayna Eski Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in Rusya’daki geçici sığınma hakkını 26 Ekim 2018’e kadar uzattı.

Yanukoviç’in avukatı Vitaliy Serdyuk Kommersant’a yaptığı açıklamada, “Rusya İçişleri Bakanlığı Rostov Oblastı Yönetimi Ukrayna’nın eski devlet başkanı Viktor Yanukoviç’in geçici sığınma süresini 26 Ekim 2018’e kadar uzattı” dedi.

Ukrayna’da, Şubat 2014’de yaşanan darbe sonrasında, yeni iktidar Yanukoviç’i ülkesine ihanet etmek suçundan mahkemeye vermiş ve mahkeme Yanukoviç hakkında müebbet hapis kararı almıştı.

Tıbbi reform konusunda oylar kullanıldı

Ukrayna Parlamentosu Önünde gerçekleşen olaylar, kanun yapıcıları sağlık sektörü konusunda yapılacak olan reformları destekleme fikrinden alıkoymadı. Meclis üyeleri tarafından Sağlık alanında yapılan reforma destek sadece Sağlık Bakanı Dr. Ulana Suprun’a güven oyu niteliğinde olmamakla birlikte aynı zamanda ülke ‘de milyonlarca Ukraynalı için hayati önem taşıyan bu sağlık reformlarına ihtiyaç duyulduğu açık ve nettir. Meclis üyeleri tarafından eylül başında açıklanan sağlık reform tasarısı, yapılan tartışmalardan sonra oldukça şaşırtıcı bir şekilde yüksek oranda kabul gördü.

Hükümet 2018 bütçesi için hazırlanıyor

Başbakan Volodymyr Groysman planlanan reformların sonucu olarak bankalarda ekonomik büyümeyi taahhüt ederken, Ukrayna Parlamento Başkanı Andriy Parubiy, ülkenin finansal yapısı konusunda farklı alanlarda bu yapıya tehdit oluşturacak aksaklıkları beklediğini bildirdi. Bu aksaklıkların tahmin edilemeyecek kadar zor olmadığı söyleyerek sözlerine şunları da ekledi. Ülkenin savunma sanayine yüklü miktarda harcama yapılacağına, yeni yolların inşa edileceğine ve hala hazırda mevcut olanların onarılması adına önemli miktarda harcama yapılacağına vurgu yaparak çiftçilere de destek olunacağını sözlerine eklemiştir. Ukrayna Parlamento Başkanı Andriy Parubiy göre 2018 bütçesinde olumlu anlamda bir değişiklik olmayacağı öngörülüyor.

Ukrayna’da meydana gelen trafik kazasında birçok ölü ve yaralı var

Ukrayna’nın Harkov kentinde akşam saatlerinde bir araç aniden yayaların içine daldı. Ukrayna’nın ikinci büyük kenti olan Harkov’daki olayın terör saldırısı olmadığı sanılıyor. Polis, olaya, kırmızı ışık ihlali yapan bir kadın sürücünün yol açtığını ve gözaltına alındığını açıkladı.

6 kişinin ölümüne ve 6 kişinin de yaralanmasına yol açan olay, trafik kuralı ihlallerine verilen cezaların artırılmasını da yeniden gündeme getirdi. Hastaneye kaldırılan yaralılardan ikisinin durumu ağır. Bu yüzden ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

 

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’e destek pankartı asıldı

Ukrayna’nın en yoğun otoyollarından birinde, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da sözde “aşırıcılık” nedeniyle yasa dışı olarak hapis cezası verilen Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov’a destek pankartı yerleştirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kırım Tatar aktivist Erfan Kudusov, söz konusu destek eyleminin Ukrayna’nın Uman şehrindeki gönüllüler tarafından Kiev-Odesa otoyolunda gerçekleştirildiğini belirtti. Erfan Kudusov, “Halk inisiyatifi ve vatanseverliği, işte bu gerçek Ukrayna” diye kaydetti.

Ayrıca Kudusov, İlmi Ümerov’un kendisine destek gösteren Umanlı gönüllülere teşekkür ettiğini de aktardı.