Ankara Ukrayna Derneği çocuklar için eğlence düzenledi

0
2166

Ankara Ukrayna Derneği, Cumartesi dil çalışmalarına katılan öğrenciler için Noel Baba (Aziz Nikolaos) temalı eğlence düzenledi.

19 Aralık Ukrayna’da çocuklara hediyeleri getiren Aziz Nikolaos günü olarak kutlanıyor. Kendi kültürünü yaşatmaya çalışan Ukrayna Derneği bu özel günü anlatan, çocukların katıldığı bir etkinlik düzenledi. Kutlama sırasında çocuklar konuklara tiyatro gösterilerini sundu, eğlenceli danslar sergileyerek çeşitli yarışmalarda yarıştılar. Nikolas, şölene lezzetli ve ilginç hediyelerle geldi. Noel Baba Nikolas’ın gelişi çocuklar ve aileler tarafından büyük mutluluk ile karşılandı.

Aileler ve çocukların yanı sıra Ukrayna Ankara Büyükelçiliği’nin Başkâtibi Oresta Starak, etkinliklere katılanlar arasındaydı.

Cumartesi okulunun müdürü Valentin Horunzha etkinlik için yaptığı açıklamada; “Bugün her çocuk için özeldir, çünkü bazıları için verdikleri ilk konser bazıları için de ilk defa bir oyuncu olarak sahne alma fırsatı oluşturulmuş oldu. Etkinlik hazırlığı sırasında çocuklar oyunculuk ve dans becerilerini geliştirdiler, şiir okumayı öğrendiler. Aziz Nikolaos kutlamaları, özellikle yurtdışında yaşayan Ukraynalı çocuklar için önemlidir, çünkü geleneklere katılma, Ukrayna’nın kültürü ve gelenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için iyi bir fırsattır. Çocukların gözlerindeki neşe ve samimiyet bir kez daha şölende yer alan herkesi, güzel bir şeyler yapmanın yanında, sevgi ve nezaket konusunda da ikna etti.” ifadelerini kullandı.

Gösteriler sonrası Türk ve Ukrayna lezzetleri konuklara ikram edildi.

Bu etkinlikle beraber bu yılın cumartesi dil çalışmaları sona erdi. Ankara Ukrayna Derneği yaptığı açıklamada, Cumartesi okulunun yeni yıldaki ilk dersine, 2 Şubat 2019 tarihinde başlayacağını bildirdi.

Cumartesi dil çalışmalarında, 2-16 yaş arası Ukraynalı öğrenciler Ukrayna dili, edebiyatı ve kültürü dersleri, resim, şarkı ve halk oyunları derslerinin yanı sıra Ukrayna İzci Kulübü olan Plast’ın katkılarıyla izcilik derslerine katılarak kendilerini farklı alanlarda geliştirme imkânı buluyor ve yeni arkadaşlıklar ediniyorlar.

Daha önce belirtiğimiz gibi, Ukrayna Ankara Büyükelçiliği’nin çocuklar için düzenleyeceği “Nikolaos’la Buluşma” etkinliğinde masallar, yarışmalar ve hediyelerle eğlenceli bir etkinlik düzenlenecek. Ukrayna Ankara Büyükelçiliği’nin, 29 Aralık günü saat 12:00’de Ankara Milli Kütüphanesi’nde düzenleyeceği etkinliğe sizleri davet ettiğini hatırlatmak isteriz.