Poroşenko ve Groysman’dan Noel mesajı

0
1517

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Ukrayna Başbakanı Volodymyr Groysman, Batı ayinini benimsemiş olan Hristiyanların Noel bayramını kutladı.

Facebook üzerinden paylaştığı mesajında Poroşenko,”Batı ayini Hristiyanlarının Noel bayramını içtenlikle kutluyorum! Noel, en iyi dilekler için aile sıcaklığını ve hikmeti içinde barındıran bir umut tatilidir. Sizlere, bilgelerden aydınlanma, yol göstericilerimizden mucize, meleklerden neşe, Hz. İsa’dan barış ve sevgi diliyorum!” dedi.

Ukrayna Başbakanı Volodymyr Groysman da Facebook üzerinden bayram mesajını paylaştı.

Başbakan yayınladığı mesajında, “Bugün, dünya Noel’i Gregoryen takvimine göre kutluyor. Ben de tüm Batı ayinine inananların bayramını kutluyorum! Sevinç her Ukraynalının kalbinde hüküm sürsün ve en yakınınız ve en sevdiğiniz bugün sizinle olsun.” dedi.

Gregoryen takvimine göre, tüm batı ayini Hristiyanları 25 Aralık’ta Noel’i kutlamaktadır. 2017 yılında, 25 Aralık gününü Ukrayna’da resmi tatil ilan edilmesini kabul eden yasa Parlamentodan geçti ve Cumhurbaşkanı tarafından imzalanarak resmileşmişti.

Batı ayini nedir?

Batı ayini, Ortodoks Kilisesi içinde sürdürülen ayinsel bir gelenektir. Ortodoks geleneğine ait kiliseler içerisinde olan ancak halka açık dini ibadetlerin nasıl yapılacağını belirleyen formlar bütününde Batı’nın yöntemlerini kullanan ya da Aziz John Chrysostom’un kutsal ayinleri gibi Doğu ayinlerini benimsemek yerine Latin kökenli ayin yöntemlerini benimseyen geleneğe batı ayini denir. Ayrıca, Batı usulü Ortodoksluk, Batı Ortodoksluğu veya Ortodoks Batı Ayini olarak da adlandırılmaktadır.