Ankara Ukrayna Derneği’nde psikoterapi toplantıları düzenlendi

Ankara Ukrayna Derneği tarafından düzenlenen psikoterapi grup toplantılarında, pozitif psikoloji, öz farkındalık ve bireyler arası iletişimde genel kurallara ilişkin bilgiler paylaşıldı.
0
1973

Ankara Ukrayna Derneği tarafından düzenlenen psikoterapi grup toplantılarında, pozitif psikoterapi, öz farkındalık ve bireyler arası iletişimde genel kurallara ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Ukrayna Derneği aracılığıyla düzenlenen psikoterapi grup toplantılarında uzman psikolog-psikoterapist Marına Hredçenko tarafından gerçekleştirildi. İlk eğitim özellikle pandemi sürecinde olumlu değişim algısı oluşturarak, psikolojik dengenin sağlanmasına yönelik oldu.

Bir yıl önce Türkiye’ye gelen Hredçenko, bu tür eğitimlerin hayatımızdaki benzerlikleri ve farklılıkları daha net görmek noktasında önem taşıdığını ve sorunların çözümünde etkileşim içinde bulunarak birlikte hareket etmenin bu süreci kolaylaştırdığını belirtiyor.

Türkiye’ye seyahat etmeyi planlayan veya yurt dışına çıkmış Ukraynalıların adaptasyonunu kolaylaştırmayı amaçlayan ‘Doğu-Batı-Ukrayna Projesi’ni yürüten Marına Hredçenko: “Facebook- YouTube gibi sosyal medya platformlarında oldukça parlak hikayeler var fakat gerçek biraz farklı. Profesyonel terapötik misyonum gerçeklikle yeniden bağlantı kurmak olduğu için eğitimlerimde yurtdışında yaşayanlar veya yerleşmeyi düşünenlere yardımcı olmak amacıyla, farklı ülkedeki yaşamlara ilişkin gerçek hikayeleri duyma ve paylaşma fırsatına sahip oluyorum.” açıklamalarında bulundu.

Pozitif psikoterapi yöntemine dayalı bu tür toplantıların farklı konularla devam edeceğini bildiren Ukrayna Derneği daha önce başlattığı; Ukrayna Cumartesi okulu, Ukraynaca dil çalışmaları, dans grubu etkinlikleri, çizim ve boyama teknikleri gibi projelerine pandemi süreci dolayısıyla çevrimiçi platformlarda devam ediyor.