Kiev’de yeni turist kartları satışa çıktı

0
3412

Birçok imkanı bir arada sunan KyivPass kartının fiyatı 15 Euro’dan başlıyor. Kiev Belediyesi Turizm Departmanı tarafından yapılan açıklamada, kartların turistlerin şehri daha iyi ve rahat bir şekilde tanıması amacıyla yapıldığı belirtildi. Ayrıca sistemi hazırlayan takımın bir yıldır proje üzerinde çalıştığı ve çalışmalar sırasında Barselona, Berlin, Londra  ve en çok da Oslo’nun tecrübelerinden yararlanıldığı açıklandı.

KyivPass 3 kart çeşidi mevcut:

24 saatlik – 15 euro
48 saatlik – 25 euro
72 saatlik – 35 euro

Fiyatlar hem yabancı, hem de yerli turistler için aynı şekilde olacak.

Bu ücrete dahil olan hizmetler:

1. Otobüs ile 2 saatlik ücretsiz Kyiv gezisi
2. Ücretsiz yaya gezisi
3. 20’den fazla müzeye ücretsiz giriş
4. Metro binişleri (bir günlük kart ile 3 ücretsiz metro biniş hakkı verilirken 2-3 günlük olan kartlarda 5 ücretsiz biniş hakkı veriliyor). Kart sahipleri için metro kullanımı gelecek haftadan itibaren mümkün olacak.
5. İndirimli yemek çekleri ve Çernobil gezisi için indirim.

Açıklamada ayrıca her müze ile anlaşma yapılmasının kolay olmadığı, örneğin 2. Dünya Savaşında Ukrayna Tarihi Muzesi ve Peçerska Lavra ite hâlâ anlaşma yapılmadığı belirtildi.

Kart satın alındığında yanında ücretsiz olarak hizmetler ve indirim listesi içeren bir kitapçık da verilecek.

Kartın sunduğu imkanları artırmak için yeni görüşmeler yapılıyor. Bunun dışında taksi servisleri ile işbirliği de öngörülüyor.

KyivPass kartı nereden satın alınabilir?

– Turist rehber merkezleri
– Havalimanları ve alışveriş merkezleri
– Hediyelik eşya mağazaları
– KyivPass web sitesi
– Kyiv resmi turizm portalı
– KyivGuide telefon uygulaması

Kart sahibi için cep telefonu uygulamasında sesli rehber ve 7/24 çağrı merkezine de mevcut. Kartınız yanınızda değilse bile cep uygulamasından sisteme bağlı olan konumlarda telefonunuzun ekranından QR kodunu gösterip kullanabilirsiniz.

Çeviren: Tanya Naymanova