Zelenskiy: İlk adımı attık; bir sonraki adımda ne yapacağımızı biliyoruz

0
1280

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya Federasyonu tarafından serbest bırakılan ve 7 Eylül günü Kyiv’e ayak basan Ukraynalılarla görüşmesinin ardından Borispol havaalanında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Zelenskiy, “Denizcilerimizin ve siyasi mahkumlarımızın geri dönüşünün ilk aşamasının tamamlanmasından sonra, kalan mahkumların geri dönüşü üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Açıklamalarını devam ettiren Zelenskiy, “Hepimiz ilk adımı attık. Çok zordu. Bundan sonra ne yapacağımızı biliyoruz. Görebildiğiniz gibi, sadece konuşmuyoruz, gerçek sonuçlar da var. Daha sonra, bütün mahkumlarımızın geri dönüşüne doğru ilerleyeceğiz ve birliklerin Minsk süreci içerisindeki ayrılığını iki aşamada sürdüreceğiz: Zolote, önce Petrivske, sonra tüm bölge boyunca geri çekilme, tamamen ateşkes ve savaşın sona ermesi. Ve bundan sonra zor bir aşama olacak. Sizinle birlikte, bütün ülke ile birlikte, yalnızca insanlarımızı değil, aynı zamanda bölgelerimizi de geri alacağımıza inanıyoruz.” dedi.

Aynı zamanda Ukrayna Devlet Başkanı, Rusya Federasyonu’nda hükümlü Kırım Tatarları hakkında sorulan bir soruya da cevap verdi. Zelenskiy net bir zaman belirtmeyerek bu konunun ikinci aşama olacağını ifade etti; “İkinci aşamada çok çalışacağımızı ve tüm insanlarımızı geri getireceğimizi düşünüyorum.” dedi.