Kremlin tarafından yasa dışı olarak tutuklanan Ukraynalılar geri döndü

0
1458

Moskova, Rusya Federasyonu’nun Karadeniz’de Ukrayna’ya yönelik ihlallerini göz önünde bulundurmak için yargı yetkisinin varlığına ilişkin bir kararın arifesinde kendi adına zaman kazanmış olduğu kötü bir oyunda pay sahibi olmaya çalışıyor.

Dün Ukrayna ile Rusya arasında esir değişimi gerçekleşti. Aynı zamanda, Moskova’nın bu değişime onay vermesi, Rusya’nın BM Deniz Mahkemesi kararını tam olarak uyguladığını gösteremez. Daha önce, Denizcilik Mahkemesi, Rusya Federasyonu’nun 2018 sonbaharında Kerç Boğazı’ndaki Ukrayna Donanmasına saldırısı sırasında Rusya’nın tutukladığı denizcilerin serbest bırakılmak zorunda olduğuna karar vermişti.

Moskova, çeşitli konularda tavizler vererek, şu anda Denizcilik Mahkemesi’nin Rusya Federasyonu’nun Karadeniz’deki Ukrayna aleyhindeki yargılama işlemlerine ilişkin yargı yetkisinin onaylanması kararının önüne geçmeye çalışıyor.

Dahası, Moskova’nın bu tür eylemleri, bir ay sonra, Uluslararası Denizcilik Örgütü Konseyinde (IMO), olayın işleyişi üzerinde birincil etkiye sahip olacak bir oylama yapılması gerçeğiyle de şart koşuluyor. IMO, Sistematik olarak Deniz Mahkemesi kararlarına uymayı reddeden, ayrıca sivil altyapı kullanımını askeri amaçlar için tanımlamak ve Uluslararası Gemi Tanımlama Sisteminin (AIS) çalışmasını engellemek için Rusya üzerinde “etki kolu” olma rolüne sahiptir.

Bugün IMO aktif olarak uluslararası toplum tarafından Moskova için bir “motivasyon” olarak kullanılıyor. Örgütte bu yaz çok sayıda önemli kararlar alınmıştır. Örneğin, “Karadeniz’in Kuzey Bölgesinde Azak Denizi ve Kerç Boğazı’nda Gezinme Güvenliği” belgesi, Rusya’nın özel denizcilik alanlarının önemli bir risk teşkil eden bireysel risk alanı olarak uluslararası nakliye için “gri alana” (yarı yasal) dönüştürülmesini tanımlayan kararlar gibi.

Uluslararası toplumun IMO aracılığıyla, Moskova’nın işlediği suçlar için Rusya’yı uluslararası denizcilik faaliyetlerinde engelleyebilmesi de mümkün.