Bağımsız Ukrayna Kilisesinin açılması için ilk adım atıldı

0
1332

İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna’da bağımsız bir Ortodoks kilisesi kurulmasına ilişkin verdiği onaya yazılı olarak resmiyet kazandırarak, Bağımsız Ukrayna Kilisesinin açılması için ilk adım atılmış oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Fener Rum Patrikhanesi’nin Ukraynalı Ortodoksların, Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir kilise kurmasına ilişkin verdiği onayı yazılı olarak resmiyete dökmesinden büyük memnuniyet duyduklarını açıkladı.

Poroşenko, yaptığı açıklamada, “Kutsal Ekümenik Patrikhanesi’nde bugün, bağımsız Ukrayna Ortodoks Kilisesinin kurulması için tarihi adım atılmış oldu. Ekümenik Patrik Barthelomes, Ukraynalı din adamlarının, bağımsız kilisenin başına kimin geçeceğine ne zaman karar vereceklerini açıklayacak.” dedi.

Moskova’nın Ukraynalı Ortodoksların, Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir kilise kurmasını engellemeye çalıştığını kaydeden Poroşenko, “Tanrı bizimleydi. Çünkü biz bağımsızlığımız için haklı bir mücadele yürütüyorduk.” ifadesini kullandı.

Fener Rum Patrikhanesi, yaptığı yazılı açıklamada Ukrayna Kilisesinin bağımsızlığıyla ilgili dini sözleşmedeki değişikliğin kaleme alındığını duyurmuştu.

İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesi’nin, Ukraynalı Ortodoksların Rusya’dan ayrılarak bağımsız bir kilise kurmasına ilişkin kararı Rusya’nın tepkisini toplamıştı.