Ukrayna, Hindistan arasındaki işbirliği hacmi büyüyor

0
1501

2017 yılının ilk 11 ayı içerisinde yapılan Ukrayna ve Hindistan arasındaki ticaret cirosu, 2012 yılının aynı dönemine göre %24 daha fazla olarak 2.5 milyar dolara ulaştı.

Birinci Başbakan Yardımcısı – Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanı Stepan Kubiv-bunu Facebook sayfasında belirtti.

“Hindistan, Ukrayna için stratejik bir ortak ve İhracat Stratejisine göre umut vadeden bir pazar. Ukrayna ve Hindistan arasındaki ticaret cirosu 2,5 milyar dolara ulaştı ve 2016 yılının aynı dönemine kıyasla 2017 yılının 11 ayı boyunca %24’ten fazla bir artış gösterdi. Ukrayna’dan Hindistan’a ihraç edilen en iyi ürün, bitkisel yağdır. 2017 Ocak-Kasım döneminde geçen yılın rakamına göre %45 daha fazla olan yaklaşık 1,5 milyar dolara ihraç ediliyor ve durmadan bu alanların genişletilmesine devam edilecek. Mühendislik, uzay alanında işbirliği, BT çözümleri ve sayısallaştırma da işbirliğine dahil olan alanlar içerisindedir “diyerek açıklama yaptı.

Başkan, Ukrayna-Hindistan Hükümetlerarası Ticaret, Ekonomik, Bilimsel, Teknik, Endüstriyel ve Kültürel İşbirliği Komisyonunun altıncı toplantısının Şubat ayında gerçekleştirileceğini belirtti.