Ukraynalılardan çevre dostu eylem

0
2552

Ukrayna Kuşadası Kültür Derneği, “Temiz Plaj” adıyla ekolojik bir eylem düzenledi.

17 Temmuz 2018 tarihinde Kuşadası’nda bulunan Ukrayna Kuşadası Kültür Derneği, “Temiz Plaj” adıyla ekolojik bir eylem düzenledi. Yılancı Burnu Yarımadası’ndaki Halk Plajı’nda, ellerinde eldiven ve çöp poşetleri olan gönüllüler sahil boyunca atıkları temizlediler.

Bu yararlı eyleme katılan dernek üyeleri konu hakkında şu açıklamalarda bulundular;
“Çok sayıdaki kırık cam atıklar hem burada oynayan çocuklar hem de yetişkinler için tehlike yaratıyordu. Plastik atıkların doğaya verdiği zararı hepimiz biliyoruz. Elbette bütün bu çöpler, bu plajı kullananlar tarafından geride bırakılıyor. Bu kadar çok olmasının en önemli nedeni bazı insanların çevreye olan duyarsızlığı olmakla beraber, bir nedeni de plajda çöp kutularının olmaması. Yerel yönetimimizin buraya yerleştireceği yeterli sayıda çöp kutuları, sorunu önemli ölçüde azaltacaktır diye düşünüyoruz. Biz bu plajı çok sevdik ve çocuklarımızla birlikte tehlikelerden uzak, temiz bir ortamda tatil yapmak istiyoruz ve Kuşadası, deniziyle, parklarıyla, sokaklarıyla bizim evimiz; yaşadığımız yere özen gösterip temiz tutmalıyız.’’

Aynı zamanda dernek üyeleri bu konuda duyarlı olunması çağrısında bulunarak, çevrenin temiz tutulması konusunda ilk adımı attılar.