15 Temmuz Şehitleri Ukrayna’da anıldı

0
1680

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 15 Temmuz Şehitleri Anma Etkinliği düzenlendi.

TİKA tarafından Kiev’de organize edilen 15 Temmuz Şehitleri anma etkinliğine Kırım Tatarları, Gagavuzlar, Ahıska Türkleri, Ukrayna’da yaşayan vatandaşlar ile Ukrayna devlet kademesinden önemli isimler katılım sağladı.

Anma etkinliğinde söz alan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 15 Temmuz’da hem utancı hem de gururu bir arada gördüklerini ifade etti. Devletin imkânlarını kullanarak halkın üzerine ateş açan hainleri görmenin utancının yanında canını hiçe sayarak ülkesini savunanların gururunu gördüklerini belirten Kırımoğlu bu menfur girişimi lanetlediklerini ifade etti.

Kırım Tatar Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov da 15 Temmuz gecesinde darbe girişimi söz konusu olduğunda heyecanla hemen Türkiye’deki tanıdıklarını aradığını ve durumun ne olduğunu öğrenmeye çalıştıklarını ifade etti. Çubarov bu girişimin sadece Türkiye ile sınırlı olmadığını Türkiye ile alakalı bütün halkların kaderine etki edeceğinden bahsederek şehit olanlara Allah’tan rahmet diledi.

Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel de insanların canı pahasına ülkesini, devletini savunmalarının Türkiye’nin demokrasi kültürü konusunda dünyada ulaştığı durumu örneklediğini belirterek şehitlerin hatıralarını yâd etti.

Konuşmalar sonrasında 15 Temmuz şehitleri için dualar okundu.