Ukrayna’nın yeni roketi testini başarıyla geçti

0
2131

25 Nisan Perşembe günü,  ABD ve Ukrayna ortak yapımı Alpha adlı roketin ikinci aşaması, ABD’nin Teksas eyaletine bağlı Briggs kasabasında başarıyla test edildi.

Alpha roketinin testleriyle alakalı olarak açıklama yapan Teksas merkezli “Firefly Aerospace” adlı özel havacılık şirketi resmi facebook sayfasında, “Dün Firefly, ikinci aşamadaki uçuş yeterliliği konusunda büyük bir kilometre taşına başarıyla ulaştı ve 2019’da Alpha’nın ilk kez fırlatılmasını amaçlayan hedefi destekledi.” mesajını paylaştı.

Şirketin dikey aşamalı test standında, tüm üst kademenin 300 saniyelik sıcak ateş testi başarıyla gerçekleştirildi. Testin uzunluğu, entegre sistemin (uçuş elektroniği, yapılar ve itme sistemleri) uçuş görevi süresince çalışabilme yeteneğini başarıyla göstermektedir.

Ayrıca Firefly, “Aşama, uçuş sırasında bileşenlerin (örneğin, uçuş elektroniği, akışkan sistem bileşenleri) yaşayacağı mekanik titreşim ortamlarında değerli veriler sağlamak için ölçüm aletleriyle gözlem altına alındı. Verilerin ön analizi, ortamların analitik modellerle ve hassas bileşenlerin yeterlilik eşiklerinin altında tutarlı olduğunu gösteriyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Belirtildiği gibi, tüm sistemler test sırasında nominal olarak yapıldı ve test sonrası yapılan inceleme, aşama sistemlerinin gözlemlenebilir bir şekilde bozulmadığını gözler önüne serdi.

Bildirildiği gibi, Alpha roketinin ilk fırlatma işleminin 16 Aralık 2019’da  Kaliforniya’daki (ABD) Vandenberg hava üssünden yapılması planlanıyor.

Firefly Aerospace

Firefly Aerospace, Austin (Texas, Amerika Birleşik Devletleri) ve Ukrayna’nın Dnipro şehrinde ofisleri bulunan özel bir havacılık şirketidir. Şirketin motor testi ve üretim tesisi Teksas’ta bulunuyor. Dnipro’da ise, araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) merkezinde ekipman parçaları geliştiriliyor.

2017 yılında finansal zorluklarla karşılaşan Firefly Aerospace, Noosphere Ventures ve EOS Data Analytics’in kurucusu olan Ukraynalı işadamı Max Polyakov tarafından satın alındı. Alpha’nın gelişimi konusundaki çalışmalar o zamandan beri devam etmektedir.