Ukrayna-Türkiye arasında İHA tedarik anlaşması yapıldı

0
1555

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi, Ukraynalı ve Türk yetkililerin Ukrayna’ya insansız hava araçlarının (İHA) tedariki ve ortak işletmenin açılması konusunda memorandum imzaladıklarını duyurdu.

Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi, Türkiye ile Ukrayna’nın kurduğu askeri-teknik iş birliği ortak Komisyonunun Ankara’daki oturumunun sonunda Ukraynalı ve Türk yetkililerin Ukrayna’ya insansız hava araçlarının tedariki ve ortak işletmenin açılması konusunda memorandum imzaladıklarını duyurdu.

Konseyin basın servisinden yapılan açıklamada, “Komisyonun çalışmaları sonucunda taraflar, Ukrayna’ya İHA tedariki ve ortak işletmenin açılması konusunda memorandum imzaladı.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca Türk yetkililerin Ankara’nın Ukrayna’dan An-178 uçakları satın almak istediğini teyit ettikleri kaydedildi.

Açıklamaya göre taraflar, askeri-teknik alandaki ortak projelerin uygulama durumunu ve özellikle Aselsan şirketinin Ukrayna ordusunun ihtiyaçları için iletişim araçları tedarik kontratının uygulanmasını analiz etti. Taraflar, Ukrayna Savunma Bakanlığı’na iletişim alanında ileri teknolojilerin ve ilgili programların teslimi için anlaştı ve ilgili dengeleme (off-set) anlaşmasını imzaladı.

Bunun yanı sıra tank, uzay ve uçak yapım sanayii alanındaki projelerin uygulanması ele alındı, taraflar insansız silah sistemleri alanındaki iş birliğinin geliştirilmesi, zırhlı araçlar için yeni motor numunelerinin geliştirilmesi amacıyla ortak bir tasarım bürosunun kurulması konularında anlaşmaya vardı.