Petro Poroşenko: “Türkiye sadece komşumuz değil, uluslararası kilit ortağımız”

0
1719

Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısına katılmak üzere Türkiye’ye gelen Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü’nde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile birlikte, gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi toplantısının ardından, ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, 2018 yılının Ukrayna’yla köklü geçmişe sahip ilişkilerin 100. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak,  “İlişkilerimizi stratejik ortaklık seviyesine çıkardığımız 2011 yılından bu yana her sene düzenli olarak bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu sayede ilişkilerimizi her geçen yıl daha da güçlendirdik, güçlendirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ile Yüksek  Düzeyli Stratejik Konsey sonuçlarına ilişkin ortak bildiriyi imzaladıklarını anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu belge bir sonraki Ukrayna’da yapacağımız zirveye kadar bizim bir  yol haritamızdır. Tabii bu ikili ve heyetler arası görüşmelerimizde bölgesel  sorunları da ele elma fırsatımız oldu. Bu vesileyle Ukrayna’nın egemenliğinin,  toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasına dair tutumu güçlü bir  şekilde yineledik. Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı  tekraren vurguladık. Tabii ülkemiz, ister Kırım’da yaşayan isterse işgal  sonrasında bölgeden ayrılmak zorunda kalan Kırım Tatarları’nın hak ve  menfaatlerini korumaya devam edecek. Kırım Tatarı kardeşlerimize sahip çıktıkları  için kıymetli dostuma da bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.”

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kendileri için sadece komşu değil, aynı zamanda uluslararası sahada Ukrayna’nın kilit ortaklarından biri olduğuna vurgu yaptı. Yapılan görüşmelerin karşılıklı anlayış ve güvenin yüksek düzeyini ifade ettiğini belirten Başkan Poroşenko, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verdiği destekten dolayı, Kırım’ın yasa dışı işgalini tanımadığı için ve Rusya’nın Ukrayna’nın doğusuna silahlı saldırısını kınadığı için teşekkür etti.

Ticaret hacmindeki artışın yüzde 20 olduğunu ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile daha iddialı hedefleri olduğunu dile getiren Poroşenko, bu konuda  gerekeni yapmakta kararlı olacaklarını dile getirdi. Aynı zamanda TİKA ile  sürdürdükleri ilişkilerin yeni bir hukuki temele kavuştuğunu aktaran Poroşenko,  bundan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Yarın bir savunma sanayi şirketini ziyaret edeceklerini ardından  Antalya’ya geçeceklerini ve burada konsolosluk açacaklarını aktaran Poroşenko,  “İşbirliğimizin perspektifleri gerçekten büyük ve karşılıklı yararlıdır. Bu  konuda bir sonraki hedef, sosyal koruma anlaşmasının imzalanmasıdır. Biz  milletlerimizin yararı için işbirliği yapmaya hazırız. Sayın Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ı heyetiyle beraber Yüksek Düzeyli Konseyin olağan toplantısını yapmak  üzere Ukrayna’ya davet etmek isterim.” dedi.