Poroşenko: Ukrayna sınırındaki Rus tanklarının sayısı üç kat arttı

0
1188

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna sınırı boyunca bulunan Rus askeri üslerindeki tankların sayısının üçe katlandığını söyledi.

27 Kasım Salı günü Ukrayna televizyon kanallarında gerçekleştirdiği bir röportajda açıklamalarda bulunan Poroşenko;  “Aslında, 25 Kasım’da gerçekleşen şey, Rus saldırganlığının dört buçuk yılı içerisinde ilk defa gerçekleşen sıra dışı bir olaydır. Resmi olarak, “küçük yeşil adamlar(Rus askeri kamuflajına atıf)” grubu içerisinde olmayan kol rütbesi bakımından ayrılmaksızın çok sayıda Rus askeri, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin gemilerine saldırdı.” dedi.

Açıklamasına devam eden Cumhurbaşkanı istihbarat verilerini ve uydu görüntülerini göstererek şunları söyledi: “İstihbarat birkaç kanıt sağladı. Onları ilk kez göstermek istiyorum. Bu, sınırımıza 18 km uzaklıkta bulunan bir Rus askeri üssüdür. 17 Eylül, 24 Eylül tarihlerinde çekilen görüntülerdeki araçların hepsi tanktır. Bu da ekim ayının görüntüleridir. Gördüğünüz gibi sınırımızda yer alan üslerde bulunan tankların sayısı üç katına çıktı. Tüm bu tanklar neden oraya taşındı? Sınırımızın tamamı boyunca yeniden düzenlenen birimlerin sayısı önemli ölçüde arttı. Bu yüzden kimsenin bunu bir önemsiz olay olarak düşünmesini istemiyorum. Ülkemiz,  Rusya Federasyonu ile topyekûn bir savaş tehdidi altında.”

Kerç Boğazında özel bir yoğunlaşma ile Azak Denizi’nde Rus gemilerinin tüm su alanı boyunca konumlandırıldığını belirten Poroşenko, “Onlar bilerek hazırlanıyorlardı. Paraşütçülerin ve özel kuvvetlerin,  elektronik harp araçlarının ve gerekli havacılığın sağlanması maksatlı eylemlerdi.” dedi.

25 Kasım’da Rus sınır gemileri, Odesa limanından Mariupol limanına hareket eden üç Ukrayna gemisine karşı saldırgan eylemlerde bulundu. Rus özel kuvvetleri, gemilere ateş etti ve üç gemiye el koydu.

O gün saldırıya uğrayan Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ait gemilerde 24 denizci görev yapıyordu. İlk açıklamalarda denizcilerden altısının yaralandığı bildirildi, ancak 27 Kasım’da Ukrayna Yüksek Şurasının Birinci Başkan Yardımcısı Iryna Gerashchenko, belirtilen verilere göre dört Ukraynalı denizcinin yaralandığını ve bunlardan birinin ağır yaralı olduğunu söyledi.