Nevruz Şenlikleri Aydın’ı renklendirdi

0
1958

Aydın’ın Nazilli İlçesinde düzenlenen Nazilli Belediyesi 8. Uluslararası Nevruz Şenlikleri büyük ilgi gördü.

Aydın’ın Nazilli İlçesinde düzenlenen Nazilli Belediyesi 8. Uluslararası Nevruz Şenlikleri büyük ilgi gördü. Şenliklere katılan konuk ülkelerin halk oyunları ekiplerinin yanı sıra yerli ekiplerin gösterileri de beğeni ile izlendi.

Türkiye’nin de içinde yer aldığı geniş bir coğrafyada baharın gelişini müjdeleyen, barış, kardeşlik, dostluk mesajlarının da anlam kazandığı bir gün olan Nevruz Bayramı kutlamalarının sekizincisi düzenlenen Nazilli’deki kutlamalar, Ukrayna, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs’ın da halk oyunları ekiplerinin katılımı ile renklendi.

Çelenk koyma töreninin ardından kortej yürüyüşü ile başlayan kutlamalar belediye meydanında nevruz ateşinin yakılması, nevruz duası, nevruz sepetlerinin takdimi, protokol konuşmaları ve gösterilerle devam etti.

Nevruz duasının ardından, Nevruz Bayramı kutlamalarına nevruz ateşinin yakılması ile başlandı. Yakılan ateşin üzerinden tüm protokol üyelerinin atlamasından sonra, örs dövüldü. Bolluk ve bereketin simgesi olan Nevruz sepetini Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Kaymakam İbrahim Küçük’e takdim etti.

Protokol üyeleri geleneksel olarak günümüze dek süregelen boyalı yumurtaları tokuşturdu. Öğrenciler tarafından Nevruz şiirlerinin okunmasının ardından yerli ve yabancı halk oyunları gösterileri ile kutlamalar son buldu.