Kiev ve Ankara serbest ticaretin başlama tarihini belirledi

0
2459

Türkiye ve Ukrayna arasında serbest ticaret anlaşmasının yıl sonuna kadar imzalanıp yürürlüğe gireceği açıklandı (QHA).

Türkiye Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Türkiye ve Ukrayna arasında serbest ticaret anlaşmasının yıl sonuna kadar imzalanıp yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Kiev’de Türk Ukrayna İşadamları Derneği’nde (TUİD) yapılan esnasında konuyla ilgili açıklamada bulunan Fatih Metin, Türkiye ekonomisinin son 15 yılda hızlı şekilde büyüdüğünü belirterek 2017 yılının ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 5 oranında büyüme sağlandığını bildirdi.

Fatih Metin, “Türkiye ve Ukrayna arasında serbest ticaret anlaşması hazırlık aşamasında ama taraflar belgenin birçok konusunda mutabakata vardı” dedi.

Ukrayna ve Türkiye’de sanayi ürünlerinde maliyet farklarının büyük olmasından dolayı serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin uzadığını dile getiren Metin açıklamasına, “Ukrayna’da yaşanan siyasi kriz nedeniyle iki ülke arasında ticaret hacmi son yıllarda düştü. Ama Türkiye ve Ukrayna’nın ticaret hacmini arttırmak için yeterli potansiyeli var” diye devam etti.

TUİD’de yapılan toplantıya, ayrıca Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mihail Titarçuk ve Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel katıldı.