Fransa ile Ukrayna arasında ekonomik birliktelik artıyor

0
1364

Fransa, Ukrayna ile devam eden ikili ekonomik ilişkilerde olumlu dinamiklere dikkat çekti.

Fransa Dışişleri ve Avrupa Bakanlığı, Salı günü Kiev’de gerçekleşen Ukrayna-Fransa ortak ekonomik komisyonu’nun toplantısını takiben bir takım açıklamalarda bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, “Bu etkinlik komisyonun yedinci toplantısıdır. Bu nedenle toplantının, birkaç yıl içerisinde ikili ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi için olumlu bir dinamiğin kaydedildiği önemli bir yer olacağı düşüncesindeyim.” dedi.

Belirtilenlere göre, Fransa 2017 yılında Ukrayna’ya olan ihracatını % 18 oranında artırdı. Fransa, halen yaklaşık 160 Fransız şirketinin faaliyetleri sebebiyle Ukrayna’daki en büyük uluslararası işveren ülke konumunda ve aynı zamanda doğrudan yabancı yatırımlar konusunda yaklaşık % 5 pay ile Ukrayna’daki dördüncü en büyük yatırımcı olduğu belirtiliyor.

Komisyon toplantısında Fransa, Avrupa Bakanı ve Fransa’nın Dış İşlerden Sorumlu Devlet Sekreteri olan Jean-Baptiste Lemoyne tarafından temsil edildi.

Ziyaret programına göre Devlet Sekreteri, Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman ve Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile bir araya gelecek.