AB’nin Ukrayna’ya verdiği ticari ayrıcalıklar yürürlükte

0
1967

Avrupa Birliğinin, Ukrayna için düzenlediği yeni ticari ayrıcalıklar yürürlüğe girdi. Ayrıcalıklara göre, birçok tarım ürünlerinin ihracatı için gümrük vergisi ödenmeyecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Natalya Mikolskaya, “Ukrayna ve Avrupa Birliği ticari ilişkilerini geliştiriyor. 1 Ekim 2017 tarihinde Avrupa Birliğinin, Ukrayna’da üretilen belirli tarım ve sanayi ürünlerinin vergisiz ihraç edilmesi için sunduğu ek ticari ayrıcalıklar yürürlüğe giriyor.” açıklamasında bulundu.

Özellikle, AB’nin otonom ticaret önlemlerine ilişkin AB yönetmeliği, Ukrayna’nın Ortaklık Anlaşması uyarınca AB’ye ihraç edebileceği tarım ürünlerinin miktarlarını gümrük vergisi ödemeden karşılayacak. Ayrıca, Ortaklık Anlaşmasında öngörüldüğü gibi, AB’nin ithalat tarifelerinin, çeşitli endüstriyel ürünler için ortadan kaldırılmasını hızlandıracak.

Tarım ürünleri açısından Ukrayna, gümrük vergileri olmaksızın buğday, mısır, arpa, yulaf ve arpa gibi ürünleri AB’ye daha büyük miktarlarda ihraç etme olanağına sahip olacak. Teklif, büyük miktarda işlenmiş domates, doğal bal ve üzüm suyu vergisiz AB’ye ihraç imkânı yaratıyor. Bu ticari tercihler, Ukraynalı üreticilere de fayda sağlayacak.

Daha önce Avrupa Parlamentosunun (AP), 3 Temmuz tarihinde, Ukrayna’ya ek ticari ayrıcalıklar sağlanması için oylama yapıldığı bildirilmişti. Oylama esnasında 566 milletvekili ayrıcalıkları desteklerken 96 milletvekili ise “hayır” oyunu kullandı. Varılan anlaşmaya göre domates, mısır, buğday ve diğer belirli ürünler için kotalar arttırılacak.

Söz konusu ticari ayrıcalıklar, kapsamlı ve derin serbest ticaret bölgesi anlaşmasına ilaveten 3 yıl süreyle uygulanacak.