“I.Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın 100. Yılı” paneli Ankara’da düzenlenecek

0
1904

Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 100. Yıl dönümü vesilesiyle organize edilen etkinlikler çerçevesinde “I.Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın 100. Yılı” paneli gerçekleştirilecek.

Kırım Tatar Milli Kurultayı’nın 100. Yıl dönümü vesilesiyle organize edilen panel, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi’nin katkılarıyla 16 Aralık 2017 tarihinde Millî Kütüphane Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

14:00’de başlayacak olan “I.Kırım Tatar Millî Kurultayı’nın 100. Yılı” paneline, Refat Çubarov (Kırım Tatar Millî Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı), Emine Cepparova (Ukrayna Enformasyon Bakan Yardımcısı), Sevgil Musayeva (Ukrainska Pravda Gazetesi Editörü), Prof.Dr.Hakan Kırımlı (Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi) davetli konuşmacılar olarak katılacak.

Panelde 1917 Kırım Tatar Milli Kurultayı konusunun incelenmesinin yanı sıra Kırım Tatar kimliği ile ilgili güncel konular ele alınacak.

Kırım Tatar milletinin dönüm noktası Kırım Tatar Milli Kurultayı ilk kez Bahçesaray’da 9 Aralık 1917 (Jülyen Takvimi’ne göre 26 Kasım) tarihinde Noman Çelebicihan önderliğinde düzenlendi. Kırım Tatarlarının ilk Kurultaylarındaki şartları çok iyi olmamakla birlikte, katılım çok yüksek oranda gerçekleşti, seçimler tam demokratik usullere göre yapıldı. 26 Aralık 1917 tarihinde Kurultay tarafından Kırım Anayasası kabul edilmiş, Kurultay Hükümeti oluşturulmuş ve Kırım Halk Cumhuriyeti kurulmuştu.

İkinci Kurultay da Kırım Tatarlarının sürgün yerlerinden toplu olarak Kırım’a dönmeye başlamasından sonra 1991 yılında düzenlendi.