Antalya’da ilk defa Ukrayna Sinema Festivali düzenlendi

0
1853

Antalya’da yaşayan Ukraynalılar Ukrayna Aile Derneği tarafından düzenlenen Ukrayna Sinema Festivali’nde buluştu.

Porto Bello Otel’de düzenlenen festivalin açılışına Türkiye Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi Birinci Sekreteri Vyaçeslav Khomenko, Ulusal Taras Şevçenko Ödülü sahibi yazar ve senarist Ivan Draç, Ukrayna Dışındaki Aileler ile İlişkiler Derneği (‘Ukrayna-Dünya’) Başkanı Alla Kendzera katıldı. Festivalin açılış konuşmasını yapan Ukrayna Aile Derneği Başkanı Vita Mykhaylova, Türkiye’yi ikinci vatandaları olarak gördüklerini belirtti. Antalya’daki Ukraynalı aileler için yeni bir dönemin başladığının müjdesini veren Vita Mykhaylova, “Yakın zamanda Ukrayna Evi’ni açacağız. Ukraynalı ailelerle bir araya geleceğimiz bu alanda bundan sonraki projelerimizi hayata geçirmek için geniş bir alanımız olacak” dedi.

Ukraynalılar kaynaştı

Türkiye Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi Birinci Sekreteri Vyaçeslav Khomenko ise Türkiye’de 35 bin civarında yaşamını sürdüren Ukraynalı olduğunu ve çok önemli gelişmelerin yaşandığını belirterek, “Antalya başta olmak üzere Çanakkale, İstanbul, İzmir ve Muğla’da ikamet eden Ukraynalı vatandaşlarımız bulunmakta. Büyükelçimizin sizlere selamını getirdim. Türkiye’de oturan Ukraynalılara oluşturulan derneklerin büyük faydaları vardır. Ukrayna Aile Derneği’nin bu etkinliği bunlara en güzel örneklerden birtanesidir. Ukrayna Büyükelçiliği’de bu tür etkinliklere son derece olumlu yaklaşıyor. Bu tür etkinlikler ülkelerinin dışında yaşamlarını sürdüren Ukraynalı vatandaşlarımızın birleşmesine ve kaynaşmasına vesile oluyor. Antalya’da çalışan dernekleri büyükelçiliğimiz bundan sonrada desteklemeye devam edecektir. Güzel bir festival olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye en önemli partnerimiz

Türkiye ile Ukrayna’nın son yıllarda gelişen bir işbirliği içerisine girdiğini belirten Türkiye Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi Birinci Sekreteri Vyaçeslav Khomenko, “Türkiye’de yaklaşık 35 bin Antalya’da ise 13 bin civarında Ukraynalı vatandaşımız ikamet etmekte. Bu sene bizim ticari ilişkilerimiz yeni bir seviyeye çıktı. Konsolosluk ve Büyükelçiliğimizin katkılarıyla bu işbirliği daha da güçlü bir şekilde devam edecektir. Ukrayna özellikle Türkiye ile ticari ilişkilere son derece meraklı ve bu bölgede Türkiye bizim en önemli partnerlerimizden biridir” şeklinde konuştu.

Festival çerçevesinde Ukrayna Milli Kahramanı nişanı ve Ulusal Taras Şevçenko Ödülü sahibi Ivan Draç’ın senaryo yazarlığını yaptığı “Kayıp Mektup” isimli filmin gösterimi yapıldı. Ayrıca Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinden yöresel kıyafetlerin sergilendiği bir defile de yapıldı.

Festival, Bandura sanatçısı Taras Yanıtskıy’ın, şarkıcı Mariya Rındina ve Mariya Momot’un ve Olesia Mercan yönetimindeki “Bereginia” milli Korosu’nun performansları ile sona erdi.