Ukrayna’da haftanın özeti: 23-29 Ekim 2017

0
1980

Ukrayna ile ilgili 23-29 Ekim 2017 tarihlerinde yaşanan önemli siyasi, ekonomik ve toplumsal gelişmeler.

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Miheil Saakaşvili Ukrayna’dan sınır dışı edilebilir; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girmesiyle Kırımlı iki Tatar lider serbest bırakıldı; Petro Poroşenko, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti; Ukrayna Dışişleri Bakanı: Türkiye’yle İlişkilerimiz Aşırı Derecede İyi; Serbest kalan Kırım Tatar liderler Ukrayna Büyükelçiliği’nde basın toplantısı düzenlediler; İzmir’in teknolojik faaliyetine Ukrayna’dan büyük ilgi; Türkiye-Ukrayna arasındaki ilişkiler gelişerek devam ediyor; Ukraynalı sporcular satrançta zafere doymuyor; Kırım Türk restoranı Kiev’in en iyisi seçildi

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Miheil Saakaşvili Ukrayna’dan sınır dışı edilebilir

Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, yaptığı açıklamada, eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Miheil Saakaşvili’nin Devlet Göçmen Hizmetleri tarafından Ukrayna’da mülteci statüsü başvurusunun kabul edilmediğini belirterek, “Bu yüzden şimdi sınır dışı edilmesini veya iadesini engelleyebilecek, özel şartları olmayan vatansız kişi statüsünde bulunuyor. Devlet Göçmen Hizmetleri bunu kesin olarak biliyor.” ifadelerini kullandı.

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili’ye Mayıs 2015’te Ukrayna vatandaşlığı verilmesinden sonra Saakaşvili, Odessa Valiliği görevine atanmış ama 2016’da bu görevden istifa etmiş ve Yeni Güçler Hareketi Partisi’ni kurarak muhalefete geçmişti.

Saakaşvili, Temmuz 2017’de ABD’de bulunduğu esnada Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun imzaladığı kararname ile vatandaşlıktan çıkarılmıştı.

Geçen ay muhalefetin de desteğiyle Polonya üzeri Ukrayna sınırından ülkeye pasaport kontrolü olmadan giren Mihail Saakaşvili, taraftarları ile Ukrayna Parlamentosu önünde 17 Ekim’den bu yana devam eden protesto eylemleri başlatmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girmesiyle Kırımlı iki Tatar lider serbest bırakıldı

Rusya’nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye girmesiyle Kırımlı iki Tatar lideri serbest bıraktığı bildirildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Rusya işgali altında bulunan Kırım’da iki Tatar liderin serbest bırakıldığını ve ardından Türkiye’ye gönderildiğini söyledi.

Petro Poroşenko, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Poroşenko yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, New York ve Kiev’de yaptığımız anlaşma doğrultusunda kahramanlarımızın serbest bırakılması konusunda gösterdiği çabaları için teşekkür ediyorum.” diye kaydetti.

Daha önce Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcıları Ahtem Çiygöz ve İlmi Ümerov Türkiye’ye gönderildiği bildirilmişti.

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Yardımcıların iadesinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya yaptığı ziyareti sırasında varılan anlaşmalar sonucunda mümkün olabildiğini ifade etmişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı: Türkiye’yle İlişkilerimiz Aşırı Derecede İyi

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin gelişmesinin Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilere olumsuz bir etkide bulunmadığını belirterek, iki ülke ilişkilerinin ‘aşırı derecede iyi’ olduğunu söyledi.

Klimkin, Kiev’de katıldığı bir forumda, Türk-Rus ilişkilerindeki yakınlaşmanın Türk-Ukrayna ilişkilerine, özellikle de Ukrayna’nın Kırım politikasına etkisinin olup olmadığı yönündeki soruya verdiği yanıtta, Türkiye’nin Kırım konusunda ilkeli bir duruşunun olduğunu ve bunun değişmediğini belirtti. Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkileri pek çok alanda ‘aşırı derecede iyi’ olarak tanımlayan Ukraynalı bakan, bunların içinde insani alanın da bulunduğunu ve Ukraynalıların dünyada pasaporta gerek kalmadan modern kimliklerle giriş yapabildikleri ülkelerden birinin Türkiye olduğunu belirtti.

Serbest kalan Kırım Tatar liderler Ukrayna Büyükelçiliği’nde basın toplantısı düzenlediler

Foto – Poroşenko’nun resmi sitesi

Büyük diplomatik çabalar sonucu Rusya’nın serbest bırakıp Türkiye’ye gönderdiği Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcıları İlmi Ümerov ve Ahtem Çiygöz bugün 26 Ekim’de Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Ümerov ve Çiygöz’ü karşılayan Ukrayna Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Türkiye yönetimine gösterdiği büyük diplomatik çabaları dolayısıyla teşekkür etti.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinde bir araya gelen iki Tatar lider, en yakın zamanda Kırım’a döneceklerini açıkladı: “Şu an gelecekte bizi nelerin beklediğine dair bir fikrimiz yok. Herson bölgesi ve Kırım arasındaki bölgeyi geçmeye kalkarsak neyle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Daha önce böyle bir şey yapmayacağıma dair herhangi bir söz vermedim. Bu yüzden ilerleyen zamanlarda Kırım’a dönmeye çalışacağım”

İzmir’in teknolojik faaliyetine Ukrayna’dan büyük ilgi

Teknolojik altyapı yatırımlarıyla öncü bir rol üstlenen İzmir Büyükşehir Belediyesi, yurt dışındaki kuruluşlar tarafından da yakından takip edilirken, Ukrayna İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesinin kurduğu ve doğal afetlerde bile kesintisiz iletişim imkânı sunan Sayısal Trunk Telsiz Sistemini incelemek üzere kente uzman bir heyet yolladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin kurduğu, sorumluluk alanına giren tüm bölgelerde günlük işlevlerinin yanı sıra kriz ve afet durumlarında da kesintisiz haberleşme sağlayan “APCO25 Sayısal Trunk Telsiz Sistemi”, Ukrayna İçişleri Bakanlığı tarafından incelemeye alındı.

İzmir’deki sistemi kendi ülkelerinde de kurmak amacıyla kente gelen ve aralarında Ukrayna Ulusal Polis Teşkilatı ile ordu yetkililerinin de bulunduğu konuk heyet, istasyonlar, komuta merkezleri ve uygulama alanlarını inceleyerek büyükşehir belediyesinin uzman personelinden bilgi aldı.

Doğal afet anında tüm haberleşme hatları çökse bile iletişimi sağlayabilecek şekilde kurulan sistem, Türkiye’de bir belediyenin kurduğu ilk Sayısal Trunk Telsiz Sistemi olma özelliğine sahip olduğu belirtildi.

Türkiye-Ukrayna arasındaki ilişkiler gelişerek devam ediyor 

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’ya yaptığı ziyaretin sonuçlarını ve Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin mevcut durumunu, değerlendirdi.

Türkiye ile Ukrayna’nın belli alanlarda gelişmiş iki ülke olduğunu belirten Tezel, Ukrayna’nın son derece eğitimli bir nüfusa sahip olduğunu, savunma sanayi, uzay teknolojisi ve madencilik gibi farklı alanlarda üstünlükleri bulunduğu, son derece verimli topraklara sahip olduğunu dile getirdi.

Diğer taraftan Ukrayna’nın modernizasyona ve yönetime ihtiyacı olduğunu ifade eden Tezel, “iş dünyasının da bunu doğru anlamasını arzu ediyoruz. Her şey tozpembe değil, fakat gidişat olumlu yönde. Bu geçiş döneminde iş adamlarının gelmesini istiyoruz. Kriz, fırsat getirir. Fakat bu, kör bir fırsatçılık olmamalı. Gerek bizlerden gerekse diğer iş adamlarından buradaki yatırım imkanları ile ilgili bilgi alarak, riskleri gerçekçi şekilde değerlendirerek gelmelerini arzu ediyoruz” diye konuştu.

Foto – Haberler.com

Türkiye ile Ukrayna’nın bu çerçevede uzun süreden beri Serbest Ticaret Anlaşması konusunda görüşmeler yürüttüğünü hatırlatan Tezel, buna karşılık Türkiye’nin, 30’dan fazla ülkeyle serbest ticaret anlaşması imzalamış ve bu konuda tecrübe sahibi bir ülke olarak Ukrayna’ya, büyük resmi görmelerini tavsiye ettiğini söyledi.

Tezel, bu çerçevede Türkiye’nin Ukrayna’ya, halihazırda üzerinde anlaşmaya varılmış konularda anlaşmanın yürürlüğe girmesini tavsiye ettiğini kaydetti. Büyükelçi Tezel, bu çerçevede Türkiye ile Ukrayna arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının yakın bir gelecekte imzalanacağına inandıklarını belirtti.

Ukraynalı sporcular satrançta zafere doymuyor

22 Ekim’de Monako’da düzenlenen Avrupa Kadınlar Hızlı Satranç Turnuvası’nda Ukraynalı Anna Muzychuk rakiplerini geride bırakarak şampiyon oldu.

Şampiyonluk mücadelesi Fransız temsilci Pauline Guichard’ı ile Ukraynalı Anna muzychuk arasında oynandı. Çekişmeli geçen mücadele Ukraynalı oyuncunun galibiyetiyle sonuçlandı. Ukrayna Başbakanı Volodymyr Groysman, Ukraynalı satranç oyuncusu Anna Muzychuk’u Avrupa Kadınlar Hızlı Satranç Şampiyonası 2017 altın madalyasını kazandığı için kutladı ve Anna Muzychuk’u olağanüstü performansından dolayı tebrik ettiğini dile getirdi.

Ukraynalı sporcular Anna Muzychuk kadınlarda; Vasyl İvançuk erkeklerde Katar’da düzenlenen dünya satranç şampiyonasında birinci olmuşlardı. Hindistan’ın Mumbay kentinde düzenlenen Open Mumbay Satranç Şampiyonası’nda Ukraynalı sporcu Adam Tuhaey 200 katılımcı arasında birinci olmuştu.

Kiev’de bulunan Kırım Türk restoranı Kiev’in en iyisi seçildi

Foto – TUİD

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de faaliyet gösteren Kırım Tatar kafesi “Musafir” turizm alanında herkes tarafından otorite olarak kabul edilen TripAdvisor sitesinde yer alan sıralamaya göre Kiev’deki restoran ve kafeler arasında birinci sıraya yükseldi.

Konu ile ilgili açıklama yapan “Kırım Evi” Program Direktörü Alim Aliyev, “Musafir ekibini kutluyorum…TripAdvisor sıralamasında Kiev’deki restoran ve kafeler arasında birinci oldu.” dedi.