Ukrayna’dan BM’ye ‘Kırım’ kararını destekleme çağrısı

0
1559

Ukrayna Başbakanı’nın Avrupa Entegrasyonundan Sorumlu Yardımcısı İvanna Klimpuş-Tsintsadze, uluslararası toplumun Kremlin’e karşı siyasi ve diplomatik baskıyı artırması gerektiği kanaatinde.

QHA’dan edinilen bilgiye göre, Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) Üçüncü Komitesi’ne incelenmek üzere Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinde insan hakları ile ilgili kararı sunacak. New York’taki BM ofisinde, Kırım’da insan hakları durumuna ithaf edilen etkinlik sırasında konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Başbakanı’nın Avrupa Entegrasyonundan Sorumlu Yardımcısı İvanna Klimpuş-Tsintsadze, “Uluslararası toplumdan, Kırım’daki insan hakları ihlallerine karşı sürekli tepki vermelerini ve saldırgan devletin uluslararası hukuk hükümlerine saygılı olmasını sağlamak için Kremlin üzerindeki siyasi ve diplomatik baskıları artırmalarını talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kararın kabulüne ilişkin oylamanın Kasım 2017’nin ikinci yarısında yapılacağını kaydeden Ukraynalı yetkili,“Bugün Ukrayna’nın tutumunu tekrarlamak istiyorum: Para, petrol veya gaz için vatandaşlarımızı ve bölgemizi pazarlık konusu yapmıyoruz. Dolayısıyla, Kırım ve diğer geçici olarak işgal edilen toprakların işgalden kurtarılması bizim için mutlak önceliktir.” dedi.

Söz konusu etkinlikte konuşan Ukrayna’nın BM Daimi Temsilcisi Vladimir Yelçenko, Uluslararası Adalet Divanı’nın Rusya Federasyonu’nu, Kırım Tatar halkının haklarını kısıtlamaktan vazgeçmeye mecbur tuttuğunu ve Ukrayna dilinde eğitim verilmesini sağlamasını istediğini belirtti.

Yelçenko, ayrıca BM’yi, Rusya’nın, Uluslararası Adalet Divanı’nın Kırım kararına uymamasına yanıt vermeye de çağırdı.