Ukrayna’da arazi kiralama ve satın alma işlemleri nasıl yapılır ?

0
6541

Avukat Galina Kozina, Ukrayna’da bulunan yabancıların arazi kiralama ve satın alma işlemlerini, dikkat edilmesi gereken hususları ve bu süreçte hukuki farklılıkların önemini siz değerli okurlarımız için açıkladı.

Ukrayna’da arazi ile ilgili meseleler Arazi Kanunu, Arazi Kiralama Yasası ve Diğer yasalarla düzenlenir.

Arazi Kullanım Kanununda iki ana tür arazi öngörülür. Bunlar tarımda ve tarım dışı kullanılan arazilerdir. Bu iki tür aynı zamanda alt türlere ayrılmaktadır. Arazi türü, arazinin kiraya veya mülkiyete geçişi ile ilgili bir karar verilmesi açısından büyük bir önem taşır.

Ukrayna’da bulunan yabancı vatandaşlar (tüzel kişiler), tarım arazilerini yalnızca kiralayabilir ve sadece tarım amaçlı olarak kullanabilirler. Yabancı bir kişinin miras yoluyla kabul ettiği tarım amaçlı arazilerin, bir yıl içinde istimlak edilmesi gerekir.

Yabancı vatandaşlar, yerleşim bölgelerinin içinde veya dışında bulunan tarım dışı kullanım amaçlı arazilerin üzerinde kendilerine ait veya kiraladıkları taşınmaz mülkiyet bulunuyorsa şahsi mülkiyetle satın alabilirler. Kanunda, arazi mülkiyeti’nin elde edilmesi için çeşitli hukuki yollar öngörülmektedir.

Foto – Galina Kozina, Avukat

Arazi alımı ile ilişkin belgelerin yasal olarak tescil edilmesi bazı zorluklar içerir. Bu zorluklar, belgelerin doğru hazırlanması sürecinde ve daha sonra kamu makamlarına gönderilmesi için uygulanan prosedürden kaynaklanmaktadır. Kamu makamlarının karar verme süreci birkaç aşamadan oluşur. Bu nedenle, yanlış hazırlanmış belgeler, net olmayan bir iş planı veya diğer hususlar arazinin kullanıma veya mülkiyete geçiş başvurusunun reddedilmesinin nedenleri olabilir.

Sorununuzu hızlı ve ucuz bir şekilde çözebileceklerini iddia eden çeşitli aracı ticari firmalar, girişimciler, yetkili kişileri tanıdıklarını söyleyen şahıslara başvurursanız sonuçlar güvenilir olmayacaktır. Tercübelerimizden gördüğümüz kadarıyla, neredeyse bütün bu çabalar para kaybı, aracıların ve şirket yetkililerinin ortadan kaybolması ile sonuçlanıyor. Sözde,  “belgelerin hazırlanması” ise yıllarca sürüyor ve yeniden para kaybına neden oluyor.

Galina Kozina Hukuk Bürosu, http://kozinagalina.wixsite.com/kozinagalina/avukatlar  evrakları doğru bir şekilde hazırlayıp arazi kullanımı veya elde edinimi ile ilgili izin almanız için çeşitli yasal hizmetler sunmaktadır.