Ukrayna’yı yakından tanımak isteyenler için yeni bir kitap

0
2498

2019 yılında başlatılan kapsamlı saha araştırmaları verilerine dayanılarak Ukrayna tarihinin dönüm noktalarını derinlemesine ele alan akademik çalışma yayımlandı. Prof. Dr. Ayşegül Aydıngün ve Prof. Dr. İsmail Aydıngün’ün proje yöneticiliğinde başlatılan araştırmaların sonucunda yayımlanan Sovyet Sonrası Ukrayna’da Devlet, Toplum ve Siyaset – Değişen Dinamikler, Dönüşen Kimlikler başlıklı kitap, ilk elden veriler sağlarken, Ukrayna üzerine objektif değerlendirmeler sunan çalışmalar arasında önemli bir yer tutmaktadır.

Ukrayna’da son yıllarda yaşanan gelişmeleri tarihsel arka planın ışığında ve toplumsal dinamiklerin karmaşık yapısına dikkat çekerek ele alan Sovyet Sonrası Ukrayna’da Devlet, Toplum ve Siyaset – Değişen Dinamikler, Dönüşen Kimlikler başlıklı kitap geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Özellikle Türkiye ve Ukrayna ikili ilişkilerinin hızlı bir ivme kazanarak devam ettiği son yıllarda, ilişkilerin anlaşılması ve değerlendirilmesi noktasında önemli bir kaynak olarak kütüphanelerimizde yer alacak bu çalışmada alanında uzman akademisyenler ve araştırmacılarla birlikte, kitabın yayımlanması ve farklı mecralara ulaştırılması sürecindeki birlikteliğe Ukrayna ve Türkiye adına toplumsal, kültürel ve bilimsel çalışmalarda bulunan Ankara Ukrayna Derneği de dahil olmuştur.

Prof. Dr. Ayşegül Aydıngün ve Prof. Dr. İsmail Aydıngün’ün proje yöneticiliğinde Türkiye ve Ukrayna üniversitelerinden, araştırma merkezlerinden akademisyen ve araştırmacıların Şubat 2019 – Haziran 2019 tarihleri arasında ve Ekim 2019’da Ukrayna’da yürüttükleri kapsamlı saha araştırmalarında gerçekleştirilen gözlem ve Ukrayince, Türkçe, Kırım Tatarca, Rusça ve İngilizce yapılan 107 derinlemesine mülakata,  detaylı literatür taramasına ve Ukrayna’da faaliyet gösteren araştırma merkezlerinin verilerine dayanan Sovyet Sonrası Ukrayna’da Devlet, Toplum ve Siyaset – Değişen Dinamikler, Dönüşen Kimlikler başlıklı bu kitap birinci elden verilere ulaşmak ve objektif değerlendirmeleri okumak isteyenler için bilgiler sunmaktadır.

Kitabı hemen temin etmek isteyenler ilgili formu doldurabilirler.