Ukrayna Türk yatırımlarını koruyacak

0
2081

Türk iş adamları Ukrayna ekonomisine önemli bir katkı sağlamaktadır. Türk vatandaşlarının yapmış olduğu yatırımların  korunması ve onların yeni yapacakları yatırımlar için daha fazla fırsat yaratmak, elverişli yatırım alanları geliştirmek Ukrayna’nın önceliğidir.

Ukrayna İstatistik Kurumu

1 Mart 2017 tarihinden itibaren Ukrayna Devlet İstatistik Servisi’ne göre Ukrayna’da Türk
yatırımlarının hacmi 303,5 milyon ABD Dolarına ulaşmıştır. 2016 yılında ulusal ekonomide Türkiye’den Ukrayna’ya doğrudan gerçekleşen yatırımlar 103,2 milyon ABD dolarına ulaşmıştır ve  toplam dış yatırımın %2.3 dilimini oluşturmuştur .

Resmi bilgilere göre, Türk iş adamlarının yapmış olduğu yatırımlar büyük hacimli gayrimenkul alanına da girdi. Gayrimenkul sektörünün dışında ise toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtlar  ve motosikletlerin onarımı, inşaat, nakliye, kurye faaliyetleri, idari ve destek hizmetlerinde etkinlik olarak faal duruma geçmişlerdir.

Foto – cdn.haber7.com

Mart 2017 tarihindeki toplantı da Türkiye Başbakanı Binalı Yıldırım ile Ukrayna Başbakanı Volodymyr Groysman arasında gerçekleşen görüşmede  yatırımların karşılıklı korunmasına ilişkin güncellenmiş belgenin hazırlanmasının bu yıl sonuna kadar tamamlanmasını kararlaştırdılar.

Volodymyr Groysman Ukrayna ‘da yatırım ortamının iyileştirilmesi için gerekli tüm kararları aldığını kaydetti. Bunlardan biri  Ekim 2016 yatırımı desteklemek için parlemantoda grup kurulması olmuştur. Grubun görevleri; Ukrayna’da yatırımcıların korunması, öncelikli yatırım projelerini desteklerken oluşan sorunları gidermek için yürütme organlarının koordinasyonunu içerir. Uzman tahminlerine göre, Bankalar  ve üçüncü ülkelerde bulunan ortak girişimler yoluyla yaratılan finansal kaynak olarak Ukrayna’da Türk yatırımlarının toplam hacmi yaklaşık 3 milyar ABD dolarıdır.

Ukrayna ve Türkiye arasındaki iş birliğinin hızla gelişmekte olduğunu göz önüne alarak, 2017 yılında sadece yatırımların korunmasına ilişkin anlaşma imzalanmasını beklemiyoruz, bunun haricinde serbest ticaret anlaşmaları ve çifte vergilendirmeyi önlemek için gerekli olan anlaşmalarında imzalanmasını umuyoruz.

Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna’ya gerçekleştireceği ziyaretin Mayıs ayında olması beklenmektedir.

Çeviren: Olena Topçu