Holodomor olayının 85. yıl dönümü Ankara’da anılacak

0
3839

Ukrayna’da milyonlarca insanın ölümüne neden olan Holodomor’un 85. yıl dönümüne binaen 24 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da etkinlik düzenlenecek.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nin katkılarıyla Başkent Ankara’da, Ukrayna’da milyonlarca insanın ölümüne neden olan Holodomor’un (1932- 1933 yılları arasında Stalin rejiminin Ukrayna’da uyguladığı ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan suni açlık) 85. yıl dönümüne binaen yuvarlak masa toplantısı düzenlenecek.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nin Twitter hesabı üzerinden paylaşılan bilgiye göre Ankara’da Milli Kütüphane binasında 24 Kasım’da saat 11:00’de başlayacak etkinlik Ukraynalı Prof. Dr. Kulchytsky ve Prof. Dr. Vasylenko’nun katılımıyla gerçekleştirilecek.

Etkinliğin devamında (saat 15.00’de) ise Holodomoru konu alan “Bitter Harvest” filminin Türkiye’deki ilk gösterimi düzenlenecek.

Konu ile ilgili Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nin twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Türkiye’de ilk kez Holodomor hakkında önemli bir kitabın Türkçe’ye çevrildiği bildirilmişti.

Büyükelçi Andrii Sybiha, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu, “Türkiye’de ilk defa, Büyükelçiliğin çabalarıyla Holodomor hakkında Türkçe kitap çevrildi ve basıldı. Türk toplumuna Türk dilinde, yaşanan trajedi hakkında gerçekler anlatılacak. Kitap, kütüphanelere, eğitim kurumlarına ve Türkiye’deki bilimsel ve siyasi merkezlerine sağlanacak.”

Bilindiği gibi 1932-1933 Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde toplu açlık meydana geldi, milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile Kasım ayının son cumartesi günü Holodomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi.