Ukrayna ve Türkiye Koronavirüs salgınına karşı birlikteler

0
1184

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmede dünyanın pandemi olarak ilan ettiği Covid-19 virüsüne karşı birlikte hareket ederek önlemler konusunda işbirliği halinde olacaklarını bildirdi.

27 Mart 2020 tarihinde Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ukraynalı mevkidaşı Dmıtro Kuleba ile dünyanın pandemi olarak ilan ettiği koronavirüs koşullarında ülkeler arasındaki işbirliğini arttırma konusunda telefon görüşmesi gerçekleştirdiler.

Gerçekleşen görüşmede taraflar birbirlerine, Türk ve Ukraynalı vatandaşların evlerine dönmeleri konusunda karşılıklı yardımda bulundukları için teşekkür ettiler. Ayrıca iki ülke arasında gerçekleşen yük taşımacılığı ve vatandaşların transit geçişleri gündeme getirilerek bazı sorunların çözümüne önem verileceği bildirildi.

Kuleba konu hakkında yaptığı açıklamada, “Bu zor zamanlarda salgının zorluklarını giderebilmek vatandaşlarımızı ve işletmelerimizi koruyabilmek için Türk dostlarımız ile güçlerimizi birleştiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:rbc.ua