Ukrayna Büyükelçiliği’nin Rusya’nın Kırım faliyetlerine karşı yorumu

0
1786

Rusya Federasyonu’nun işgal altında bulunan Kırım’da ki faaliyeti ile ilgili Ukrayna Büyükelçiliği’nin yorumu

2018 yılında geçici olarak işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Rusya Federasyonu tarafından bir dizi etkinlik planlanmıştır. Böylece, 18 Mart tarihinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı seçimi, 19-21 Nisan tarihinde ise 4. Uluslararası Yalta Ekonomik Forum’un düzenlenmesi planlanmaktadır.

Rusya yönetimi bu etkinlikleri geçici olarak işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sevastopol şehrinin uluslararası ‘yasallaştırılması’ için  kullanıyor.

Ukrayna tarafı, Kırım dahil olmak üzere geçici olarak işgal altında bulunan Ukrayna topraklarında, herhangi bir etkinliğin düzenlenmesinin kabul edilmezliğini defalarca vurgulamıştı.  Bu etkinliklerin Rusya tarafından düzenlenmesini protesto ediyor, bu etkinliklere yabancı vatandaşların yasadışı Kırım Özerk Cumhuriyeti ziyareti konusunda endişe duyuyor.

Bu bağlamda Ukrayna Büyükelçiliği, yarımadayı ziyaret etmenin ve Kırım’daki Rus işgal idaresi ile siyasi, iktisadi ya da başka türlü ilişkiler yürütmenin yasa dışı olduğunu; Ukrayna’nın egemenlik haklarını, BM Antlaşmasını, BM Genel Kurulu’nın A/RES/68/262 sayılı ‘Ukrayna’nın Toprak Bütünlüğü’ isimli kararını, Bakü Deklarasyonu’nu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı kararlarını ve diğer uluslararası kanunları ve normları ihlal ettiğini ve suç unsuru oluşturduğunu hatırlatır.