Türkiye, Ukrayna’ya tıbbi desteğe hazır

0
1324

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiler. Görüşmede, koronavirüsle mücadelede iş birliği başta olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.

1 Nisan 2020 günü gerçekleşen görüşmede, koronavirüsle mücadelede iş birliği başta olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel meselelerin ele alındığı bildirildi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Taraflar, koronavirüsün dünyaya yayılması konusunu ve her iki ülkede de vatandaşların korunmasını sağlamak için alınacak tedbirleri görüştüler. Ukrayna ve Türkiye arasında salgını ve sonuçlarıyla mücadele çabaları ve işbirliğini koordine etmek konusunda görüş birliğine varıldı. ”

Türkiye’den tıbbi yardım sözü

Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan; Ukrayna tarafının solunum maskeleri ve koruyucu giysiler temini konusundaki taleplerini derhal dikkate alma konusunda söz verdi.

Görüşmede ayrıca, Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliği ile ilgili Kırım’ın yasadışı ilhakının kınanması ve Kırım Tatarlarına verdiği tutarlı destek için Türkiye’ye teşekkür etti.

Kaynak: UkrTürk