Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlık kararı Ankara’da tartışılacak

0
1605

Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin, Rus Ortodoks Kilisesi’nin ayrılmasına ilişkin gündem konusu AVİM (Avrasya İncelemeleri Merkezi) tarafından düzenlenecek olan konferansta tartışılacak.

AVİM (Avrasya İncelemeleri Merkezi) tarafından düzenlenen, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Rus Ortodoks Kilisesi’nden Ayrılma Tartışmaları ve Uluslararası Siyaset” başlıklı konferansta, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne otosefal (bağımsız) statü verilmesinin uluslararası politikadaki yönleri irdelenecek.

Kiev Üniversitesi’nde “Ukrayna-Rusya İlişkilerinin On yılı: 2004-2014” başlıklı teziyle yüksek lisans derecesini alan ve 2007 yılından bu yana Ukrayna’da, Cumhuriyet, BBC Türkçe Servisi, DW Türkçe Servisi, Al Jazeera Türk, DHA ve TRT Türk gibi çeşitli yayın kuruluşlarının muhabirliğini yapan, alanında uzman olan gazeteci ve Doğu Avrupa uzmanı Deniz Berktay’ın konuşmacı olduğu konferansın moderatörlüğünü Dr. Turgut Kerem Tuncel üstlenecek.

Konferans, 2 Kasım Cuma günü 14.00-16.00 saatleri arasında Süleyman Nazif Sokak, No: 12/B, Çankaya/Ankara adresindeki AVİM Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek. Konferans dili Türkçe olacaktır.

Bilindiği gibi, Rusya Federasyonu’nun Kırım’ı yasadışı ilhak ettiği ve Ukrayna’nın doğusunda Rusya Federasyonu destekli ayrılıkçılarla hükümete bağlı güçler arasındaki çatışmaların başladığı 2014 yılından bu yana, Moskova Patrikhanesi’nden (Rus Ortodoks Kilisesi) bağımsız bir Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin tanınması, Ortodoks dünyasının gündeminde yer almaktadır.

Meydana gelen bu olumsuz gelişmeler sonucu, geçtiğimiz Eylül ayında Doğu Ortodoks dünyasında eşitler arasında birinci sayılan Fener Rum Patrikhanesi’nin Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne otosefal (bağımsız) statü vereceğini açıklaması, Fener Rum Patrikhanesi -Moskova ve Kiev-Moskova hatlarında ciddi bir krize yol açmıştır.

Bahsi geçen olumsuz durumların dini boyutu bir yana, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlığının tanınmasının kuşkusuz küresel ve bölgesel siyaset ile ilgili önemli sebep ve sonuçları söz konusu olmuştur.