Beytüllahim ışığı Ukrayna ordusuyla

0
1834

Ukrayna’nın doğusunda yer alan Luhansk bölgesinde görev yapan Müşterek Kuvvetler Operasyonu’na Hz. İsa’nın doğduğu şehir olarak inanılan Beytüllahim şehrinden barış ışığı getirildi.

Müşterek Kuvvetler Operasyon Karargahı konuyla alakalı olarak, “Plast ulusal izci örgütünün temsilcileri, Luhansk bölgesine bağlı Troitske köyünde konuşlanmış olan tugayımızda görev yapan askerlerimize ‘Beytüllahim barış ışığı’ getirdi.” şeklinde açıklamada bulundu.

Hz.İsa’nın doğum yerinde yakılan sembolik bir ateşin yayılması anlamına gelen barış ışığını getirmek Noel kutlaması için uluslararası bir yıllık izcilik faaliyetidir. Yanan ateş, insanlar ve dünya için sevgiyi, iyi dilekleri ve iç huzuru temsil ediyor.

Müşterek Kuvvetler Operasyon Karargahı yaptığı açıklamada, “Beytüllahim ışığı, Noel’i evlerinden uzakta kutlayacak olan herkes için dayanışmayı gösteriyor.”  ifadelerini özellikle vurguladı.

Ukrayna’nın doğusu

6 Nisan 2014’te Ukrayna’nın doğusunda ortaya çıkan ayrılıkçı hareketlerin başlattığı çatışmalar günümüzde hala sürmekte ve 2014’te Kırım’ı uluslararası hukuka aykırı olarak ilhak eden Rusya tarafından desteklenmektedir.