Oleksandr Avramenko ile Antalya’da anlamlı ve unutulmaz bir akşam

0
3334

Ukrayna Türkiye Büyükelçiliği ve Ukrayna Ailesi Derneği tarafından 26 Mayıs 2017 tarihinde Antalya Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde Ukrayna dilinin kullanılmasının teşvik edilmesi amacı ile Ukrayna dili uzmanı Oleksandr Avramenko ile söyleşi düzenlendi.

Ukrayna Ailesi Derneği Başkanı Vita Myhailova ve aktivist Olya Schuhmacher’in girişimleri ve Kateryna Samoilyk sunuculuğunda gerçekleştirilen etkinliğe Antalya ve diğer illerden yoğun katılım sağlandı. Katılımcılara sunulmak üzere kendi elleriyle yaptıkları yöresel yiyeceklerle samimi ve dinamik bir ortamda gerçekleştirilen etkinlik ile ülkeleri dışında bulunan Ukraynalıların birlikteliğinin en büyük güçleri olduğu görüldü.

Etkinliğin ana teması ise Ukrayna dilinin hem Ukrayna’da hem de yurtdışında popüler hale gelmesini sağlayan en tanınmış uzmanlarından biri olan Oleksandr Avramenko oldu. Yazmış olduğu yüzden fazla ders kitabı ile Avramenko alanında en çok ismi geçen yazardır.

“20 Derste Ukraynaca” (“Ураїнська за 20 уроків”) ve “Ukrayna Dilinin Hızlandırılmış 100 Dersi” (“100 експрес-уроків Української мови”) adlı kitapları çok satanlar kategorisine girmiştir. Bu alanda birçok ödül kazanan Avramenko, ayrıca bağımsız faaliyet gösteren Ukrayna Dili ve Edebiyatı Değerlendirme Programlarını geliştiren çalışma gruplarının başkanlık görevini de yürütmektedir. Bu sebeple Avramenko aynı zamanda etkili hitap etme yeteneği sayesinde de “1+1” kanalında çıkan “Hızlandırılmış Ders” (“Експрес-урок”) programında da görebiliriz.

Avramenko’nun çocukluk anılarından, Ukrayna diline karşı olan ilgisinden ve kariyerinden bahsettiği söyleşi, katılımcıların farklı sorularına çeşitli ifadelerin kökenleri hakkında anekdotlarla cevap vermesi ile eğlenceli diyaloglarla devam etti.

Oleksandr Avramenko ana dilin kullanılması ve unutulmaması gerektiğini vurgularken dilin kişiliği oluşturan ve yenilikleri öğrenip kavramaya olanak sağlayan en önemli araç olduğunun altını çizmiştir. Bunun için de kendisinin internet ortamında herkesin erişimine açık olan hızlandırılmış dil kursunun takip edilebileceğini önermiştir.

Programın sunucusu Kateryna Samoilyk, Oleksandr Mykolaiovych’in büyüleyici ve karakteristik sesi, özel stil ve karizmasıyla konuklarını mest ettiğini belirterek kendisinin zekice ve öz bir şekilde yaptığı açıklama ve şakalar sayesinde performansını ilginç ve bilgilendirici bir hale getirdiğini söylemiştir.

Etkinliğin son bölümünde Avramenko organizatörler ve katılımcılara beraberinde getirdiği kitapları hediye etmiştir. Ayrıca, kitaplarından iki tanesini de Ankara’da kurulan Ukrayna Derneği’ne bağışlamıştır. Böylelikle Ukrayna Derneği’nin düzenlediği “Cumartesi Okulu”na katılan çocuklarımız bu kitapları okuyabilirler.

Sevindirici bir haber, Oleksandr Avramenko sonbaharda Ankara’ya da gelmeyi kabul etti. Böylece isteyenler sadece birkaç ay içerisinde yazarla tekrar buluşabileceklerdir.

Buluşmaya hazırlanırken de Avramenko’nun hızlandırılmış derslerini izlemeye ne dersiniz?

Anastasiya Stelmakh
Çeviren: Daria Nakatova

Foto – Anastasiya Stelmakh, Ukrayna Ailesi