Ukrayna ordusu, keşif ve saldırı dronlarını aktif şekilde kullanıyor

0
162

Ukrayna ordusu, savaşın devam ettiği cephe hatlarında keşif ve saldırı dronlarını yoğun şekilde kullanıyor.

İnsansız hava araçları veya dronların aktardığı bilgi olmadan artık topçu sistemlerinin bile etkili şekilde kullanılmasının mümkün olmadığı savaşta, saldırı dronları oldukça aktif kullanılıyor.

Ordular artık “ucuz” bir dron ile düşmana ait oldukça pahalı tank, topçu sistemleri ve diğer silahlara ağır hasar verebildikleri için, dronlar savaş sırasında askerler için vazgeçilmez oldu. Orduya ait birçok silahın dron olmadan savaşta kullanılmasının imkansız hale geldiğine dikkati çeken Ukraynalı Yetkili, “Modern savaş faaliyetinin dron olmadan sürdürülmesi artık imkansız. Eskiden keşif gruplarının yaptığı tüm işler artık havadan yapılıyor. Saldırı dronları zafere giden yolda en önemli adımdır.” ifadelerini kullandı.

Cephede kullanılan saldırı dronlarının özeliklerine değinen Yetkili; kamikaze tipi, hedefle beraber patlayan dronların yanı sıra hedefe yönelik çeşitli mühimmatların bağlanabildiği ve üzerindeki mühimmatı attıktan sonra geri dönme özelliğine sahip dronların da kullanıldığını aktardı.

 

Kaynak: AA