Ukrayna Haysiyet ve Özgürlük Günü

Ukrayna’da özgürlük için hayatını kaybeden vatandaşlar için 2014’ten itibaren her yıl 21 Kasım’da Haysiyet ve Günü olarak anılıyor.
0
176

Ukrayna’da özgürlük için hayatını kaybeden vatandaşlar için 2014’ten itibaren her yıl 21 Kasım’da Haysiyet ve Günü olarak anılıyor.

Ukrayna’da bugün Haysiyet ve Özgürlük Günü kaydediliyor. Ukrayna’da özgürlük için hayatını kaybeden vatandaşları anmak için 2014’ten itibaren her yıl 21 Kasım’da Haysiyet ve Özgürlük Günü kaydediliyor. Haysiyet ve Özgürlük Günü, Ukrayna halkının güçlü iradesini ve özgürlük için savaşma isteklerini sembolize ediyor. Haysiyet ve Özgürlük Günü, Ukrayna halkının güçlü iradesini ve özgürlük için savaşma isteklerini sembolize ediyor.

Tam 10 yıl önce, dönemin Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşmasını askıya almasının ardından, 21 Kasım 2013’te Kıyiv Bağımsızlık Meydanı’nda ”Euromaydan” olarak anılan eylemler başlamıştı. Eylemler, 2014 yılının Şubat ayında, Yanukoviç ve çevresinin ülkeden kaçmasıyla son buldu. Aynı günlerde Rusya Kırım’ı işgal ederek Ukrayna’ya karşı savaş başlattı.

Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 13 Kasım 2014’te Ukrayna tarihindeki iki önemli olayı; 2004 Turuncu Devrimi ve 2013 Onur Devrimi’ni (Haysiyet Devrimi) anmak amacıyla 21 Kasım tarihinde Haysiyet ve Özgürlük Gününün kutlanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Bu günde Ukraynalılar 2013 Onur Devrimi sırasında “Euromaydan” olarak anılan eylemlerde ülkelerinin özgürlüğü için hayatını kaybeden vatandaşlarını anıyor.

Kaynak: QHA