Ukrayna’ya seyahat edeceklere önemli duyuru

Yabancı ülke vatandaşlarının Ukrayna topraklarına girişine ilişkin daha önce getirilmiş olan kısıtlamalarda kısmi değişiklikler yapıldı. Alınan karar çerçevesinde, belirtilen kategorilerde yer alan kişilerin Ukrayna’ya girişine izin verileceği bildirildi.
0
2183

Yabancı ülke vatandaşlarının Ukrayna topraklarına girişine ilişkin daha önce getirilmiş olan kısıtlamalarda kısmi değişiklikler yapıldı. Alınan karar çerçevesinde, belirtilen kategorilerde yer alan kişilerin Ukrayna’ya girişine izin verileceği bildirildi.

Ukrayna Bakanlar Kurulu, bu akşam geç saatlerde açıkladığı kararla, yabancı uyrukluların Ukrayna’ya girişine 29 Ağustos 2020 tarihinden itibaren bir ay süreyle getirileceğini bildirdiği kısıtlamanın bir gün öne çekilerek bu geceden (28 Ağustos saat 00:00) itibaren uygulanmaya başlanacağını duyurmuştur.

Alınan karar çerçevesinde, sadece aşağıda belirtilen kategorilerde yer alan kişilerin Ukrayna’ya girişine izin verilebilecektir:

– Ukrayna vatandaşlarının eşleri ve çocukları, *

– Ukrayna’da geçerli resmi çalışma izni olanlar, *

– Ukrayna’daki işletmelerin temsilcileri tarafından davet edilen teknik uzmanlar, *

– Ukrayna üzerinden transit geçerek Ukrayna’dan iki gün içerisinde çıkış yapacağını belgeleyebilenler, *

– Eğitim amacıyla Ukrayna’ya gelenler, *

– Silahlı Kuvvetler’de askerlik hizmeti yapan kişiler, *

– Ukrayna’da geçici veya sürekli oturma iznine sahip kişiler, *

– Ukrayna Devlet Başkanı, Parlamentosu, Bakanlar Kurulu, Devlet Başkanlığı Ofisi ve Dışişleri Bakanlığının daveti üzerine Ukrayna’ya gelen yabancı devlet resmi heyetlerinin başkanları ve üyeleri, uluslararası kuruluşların çalışanları ve bunlara eşlik edenler, *

– Yük taşımacılığı yapan araçların, tarifeli seferleri gerçekleştiren otobüslerin sürücüleri ve mürettebatı, uçak, deniz ve nehir gemi mürettebatı, tren ve lokomotif personeli, *

– Bir kültür kuruluşu tarafından davet edilen sanatçılar ve birer eşlik eden kişi, *

– Resmi spor müsabakalarına katılmak için gelen sporcular ve bunlara eşlik edenler, *

– Nakil amacıyla hematopoetik kök hücre taşıyan kişiler, *

– Ukrayna sağlık kurumlarında tedavi görme amacıyla gelen kişiler, *

– Mülteci statüsünde bulunan veya ilave korumaya muhtaç kişiler,

– Ukrayna’da akredite yabancı diplomatik temsilcilikler, konsolosluk kurumları ve resmi uluslararası misyon ve örgütlerin çalışanları ve bu kişilerin aile üyeleri veya Ukrayna Dışişleri Bakanlığının daveti üzerine gelenler,

– Silahlı Kuvvetler birimlerinin eğitim programlarına katılan NATO üyesi ülkelerin ve NATO’nun Barış İçin Ortaklık Programı katılımcı ülkelerinin silahlı kuvvetleri mensubu eğitmenler veya Ukrayna Savunma Bakanlığının daveti üzerine gelenler.

* Covid-19 tedavisini kapsayan sağlık sigortası poliçesine sahip olma şartı aranmaktadır.

Kaynak: T.C. Kiev Büyükelçiliği