Ukrayna’nın yeni Cumhurbaşkanı Zelenskiy göreve başladı

0
1646

Ukrayna Devlet Başkanlığı seçimini kazanan Volodımır Zelenskiy, yemin ederek görevine başladı.

Ukrayna Parlamentosunda Zelenskiy’in Devlet Başkanlığı görevine başlaması için yemin töreni düzenlendi. Farklı ülkelerin Devlet Başkanları, Parlamento Başkanları ve Bakanların geldiği törene Türkiye’den Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay katıldı.

Parlamento Genel Kurulunda kürsüde anayasa üzerine el basarak yemin eden Zelenskiy’e Devlet Başkanlığı mazbatası ve bazı devlet sembolleri verildi.

Zor kararlar almaktan korkmadığını söyleyen Zelenskiy, barış için popülerliğini ve gerekirse görevini kaybetmeye hazır olduğunu dile getirdi. Zelenskiy, “Kahramanlarımızın ölmemesi için her şeyi yapmaya hazırım.” dedi.

Bakanlar kurulunu istifaya çağıran Zelenskiy, “8. Dönem Ukrayna Parlamentosunu feshediyorum.” açıklamasında bulunarak, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını, yasa dışı zenginleşmeye karşı ceza yasası çıkarılmasını ve seçim yasasında düzenleme yapılmasını istedi.

Ukrayna Anayasası’na göre Devlet Başkanının parlamentoyu feshetmesinden sonra 60 gün içinde ülkede Milletvekili seçimlerine gidilmesi gerekiyor.