“Vışıvanka Günü” renkli birliktelikler ile kutlandı

0
2489

Vışıvanka Günü, Ukraynalılar ve Ukrayna kültürünü yakından takip edenler tarafından farklı ülkelerde neşeli birliktelikler ile kutlandı.

Ukrayna Vışavanka Günü,Ukrayna diplomatik kurumları ve birçok farklı ülkede bulunan Ukraynalılar tarafından düzenlenen etkinlikler ile yüzlerce insan tarafından kutlandı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği, Facebook sayfası üzerinden yaptığı paylaşımda, “Vışıvanka Gününüz kutlu olsun, dostlar! Ankara’nın sembolü Atakule’nin tepesinden tüm Ankara Vışıvanka gibi gözüküyor.” ifadelerine yer verdi.

Ankara Ukrayna Derneği Başkanı Yuliya Biletska Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda, “Üniversitedeki çalışmalarımın son günü Vışıvanka Günü’ne denk geldi. Bir tatil için çalışmak (ve özellikle de son gün).” ifadelerini kullanarak Vışıvanka ile olan fotoğrafını paylaştı.

Kiev Taras Şevçenko Üniversitesi öğrencisi ve Ukr-Ayna yazarlarından Gökberk Kuzgunkaya, Facebook’ta yaptığı paylaşımda, “Geleneksel Ukrayna kültüründe büyük bir yere sahip olan Vışıvanka Günü, milletin hazinesi olarak değerlendirilen bir geçmişe sahiptir. Ukrayna kültüründe doğumdan ölüme kadar insan hayatının her aşamasında işlemelerle şekillendirildiği bir öneme sahiptir. Vışıvanka Günü kutlu olsun!” ifadelerini kullandı.

İzmir’de bulunulan Ukraynalılar da Vışıvankalarını giyerek bu etkinliklere dahil oldular. Ukrayna diasporası yaptığı açıklamada, “Vışıvanka günü etnik bir kültürün yankısı gibi. Vışıvanka Günü, tüm dünyanın köklerine ve geleneklerine dönüşün bir sembolüdür…” açıklamalarında bulundu.

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosluğu da Facebook sayfasında Vışıvanka Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, “Herkesin Vışıvanka Gününü kutluyoruz! Ukraynalı olduğumuz için çok gururluyuz! Yaşasın Ukrayna! Yaşasın Kahramanlar!” sözlerine yer verildi.

Vışıvanka Günü, İstanbul, Ankara, Antalya, Samsun gibi Türkiye’nin birçok farklı şehrinde de neşeli birliktelikler ve güzel fotoğraflar ile kutlandı.