Ivan Marçuk’un sergisi Ankara’da!

0
2474

22 Eylül – 19 Kasım 2017 tarihler arası Türkiye’nin Ankara’da Ukrayna’nın en meşhur ressamlarından birinin İvan Marçuk‘un sergisi düzenlenecektir.

Sergiye tüm halkımız davetlidir.

İngiliz The Daily Telegraph Gazetesi tarafından yaşayan 100 büyük dâhi arasında gösterilen Ukraynalı ressam Ivan Marçuk’un eserleri 22 Eylül – 19 Kasım tarihlerinde CerModern’de sergilenecek. Sovyetler Birliği zamanında üretilen eserler cüretkâr, sembolik ve felsefi derin antik görüntülerle bezenmiş, tam kontrast dogmatik bir sosyal gerçekliği ifade etmekte. Eserler Marçuk’un Enstitü hayatından başlayıp ‘‘Dünyamın Sesi’’ dediği çalışmalarından ve olgunluk döneminde ortaya çıkardığı ve ‘‘Ruhumun Sesi’’ dediği çalışmalarına kadar farklı dönemde üretilen eserlerini kapsıyor. Marçuk’un paleti monokromatik ile sınırlanır ve böylece imgelemin gerçekliği güçlendirilir. Gerçekçi manzaraları, hafif ve karanlık dramatik kullanımla birleşince, huzursuzluk ve gizemin atmosferi yaratan, web’e özgü pigment katmanlarından oluşan tuhaf, yoğun bir dokuya sahiptir. CerModern ve Ukrayna Büyükelçiliği iş birliğiyle sergilenecek olan eserler 19 Kasım’a kadar ziyaret edilebilecek.

Ivan Marchuk kimdir?

1936 Ternopil bölgesi Moskalivka köyünde doğan Marchuk, Lviv Uygulamalı Sanatlar Enstitüsü’nden mezun oldu. 1972 yılından itibaren kendi başlattığı ‘‘Pliontanism / Örgü Örme’’ tekniğiyle eserler üretmeye başladı. 1989 yılında Avustralya’ya göç etti ve 1979’da Moskova’da, 1980’de Kiev’de başlayan sayısız kişisel sergiye ev sahipliği yaptı. Taras Shevchenko’nun şiirlerinden esinlenerek çıkardığı 43 tuval, Kaniv’deki Shevchenko Ulusal Korumasındaki müzede sergilendi. 1989’dan beri Avustralya, Kanada ve New York’ta çeşitli sergiler düzenledi.

İvan Marçuk ile «Ukr-Ayna» için özel burda okuyabilirsiniz.