AGİT Özel Temsilcisi Martin Sajdik’in Donbas açıklaması

0
1555

AGİT Özel Temsilcisi Martin Sajdik, Donbas’ta ağır silahların geri çekilmesi ve mayınların temizlenmesinin gerekli olduğunu söyledi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Özel Temsilcisi Martin Sajdik, Ukrayna’nın doğusunda 1 Temmuz’da başlayan ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana ihlallerin azaldığını bildirdi.

Sajdik, Belarus’un başkenti Minsk’te Donbas’taki krize ilişkin yapılan Üçlü Temas Grubu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Grubun 1 Temmuz’dan itibaren başlamak üzere ilan edilen tam kapsamlı ve süresiz ateşkese bağlılığını yinelediğini belirten Sajdik, “Ateşkesin yürürlüğe girmesinden bu yana ihlaller, son iki gün boyunca büyüme eğilimi olmasına rağmen ciddi anlamda azaldı.” dedi.


Son gelen bilgilere göre ateşkesin başladığı dönem itibarıyla sadece bir vakada bir kişinin yaralandığını aktaran Sajdik, sivillerin yaşadığı bölgelerde geçen yıla göre zarar görenlerin sayısının yarı yarıya azaldığını belirtti.

Sajdik, “Ancak bu, çatışma bölgesinde yaşayan insanların çektiği acının azaldığı anlamına gelmez. Ateşkes rejimine bağlılığın teyit edilmesine, bir dizi somut eylemin uygulanması da eşlik etmeli. Özellikle, ağır silahların ve birliklerin geri çekilmesi, mayın temizleme işlemlerinin yapılması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.