Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Sybiha’dan çocuklara anlamlı hediye

0
1601

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Rusya ile yapılan savaşta ebeveynlerini kaybeden çocuklar için Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde, moral kampı düzenlediklerini açıkladı.

Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından, ülkelerindeki savaşta babalarını kaybeden 16 çocuk 6 günlüğüne Marmaris’e tatile getirildi. Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha ve Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Olena Topçu çocukları kalacakları otelin salonunda karşıladı. Çocuklarla bir araya gelen heyet ilk olarak Türkiye ve Ukrayna’nın milli marşlarını okudu. Çocuklar, kendi yazdıkları şarkılarını seslendirdi. Ukrayna Büyükelçisi Sybiha ve Belediye Başkanı Acar çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Andrii Sybiha, “Marmaris Ukrayna Kültür ve Dayanışma Derneği organizasyonuyla, Rusya ile yapılan savaşta ailelerini kaybeden 16 çocuğumuza Marmaris’te kamp yaptırıyoruz. Ukrayna ordusunda olan ve savaşta ebeveynleri vefat eden çocukları moral için Marmaris’e tatile getirdik. Türklerin çok sevdiğim bir atasözü var; ‘Dostunla paylaşılan acı azalır, dostunla paylaşılan güzellikler artar’. Vefat eden askerlerin çocuklarına belediye ve yerel yönetimler ilgi gösterdi. Onları en iyi şekilde ağırlıyorlar. Dost iki ülke olarak sizlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, böyle anlamlı bir projeye destek vermekten onur duyduğunu vurgulayarak, “Çocuklarımızın kendilerini evlerinde hissetmeleri için ne gerekiyorsa hizmetlerine hazırız. Planlı kültür ve tarihi gezilerine katılmalarını sağlayacağız. Tatilin keyfini çıkartmalarını ve bol bol denize girmelerini tavsiye ediyorum.” dedi.