Ukrayna Ortodoks dünyasında doğru yolda

0
1753

Rusya tarafından yapılan açıklama, Ukrayna’nın Rus Ortodoks kilisesinden ayrılma ve bağımsız bir Ukrayna Ortodoks Kilisesi kurma konusunda doğru yolda olduğu gösteriyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna haber kanallarında canlı olarak yayınlanmış olan Ekümenik Patrikhanesi’nin piskoposuyla yaptığı görüşmede şu açıklamalarda bulundu; “Kremlin’in görünürdeki kararında, Rus Ortodoks Kilisesi’nin Fener Rum patrikhanesiyle ilişkilerini kestiğini açıklaması Rus kilise yetkililerinin tamamen saldırgan ülkenin liderliğine bağımlı olmasıyla alakalıdır. Ben eminim ki tamamen Rus yetkililere bağımlı olan kilise liderliği, dünyevi Rus makamları ve gösterilen böyle büyük bir manevi tepki bizlere sadece doğru yolda olduğumuzu göstermektedir.”

Cumhurbaşkanı, Rusya’nın Abhazya ve Osetya’daki sergilemiş olduğu davranışlarının yanı sıra Kırım’ın yasadışı ilhakı ve Donbas’taki saldırgan tutumuyla tüm dünyaya tek başına karşı çıktığı gibi yine aynı şekilde tek başına Rus Kilisesini tecrit ettirdiğini ve dünya Ortodoksluğuyla çatıştığını vurguladı.

Aynı zamanda, bu olayın bu kadar erken gerçekleşebileceğini ummadığını ama yanıldığını söyledi.

Devlet başkanı ayrıca, Ukrayna’nın ve Sofiyska Meydanı’ndaki ibadet hizmetinin, Rus Ortodoks Kilisesi’nin Fener Rum Patrikhanesiyle ilişkileri koparma kararıyla karşılaştırılmasını iki farklı dünyanın bir göstergesi olarak belirtti.

“Eğer ibadet için bütün kilise hiyerarşileri birleştiğinde, Sofiyska Meydanı’nda benim isteğim üzerine toplanan 30.000’den fazla Ukraynalının parlayan yüzlerine bakarsanız, bence bir kez daha iki dünya var- biri tanrıya ibadetle barış için diğeri ise yüzleşmeyle çatışma için.” dedi.

15 Ekim’den önce Minsk’te bir araya gelen Rus Ortodoks Kilisesi’nin rahipler meclisi yakın gelecekte Ukrayna Kilisesi’ne otosefali verme kararı için Ekümenik Patrikhanesini kilise cemaatinden koparmaya karar verdi.

11 Ekim’de Ekümenik Patrikhanesinin rahipler meclisi Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne otosefali vermeye karar verdi. Şimdi Kiev’de Ukrayna otosefali Ortodoks Kilisesinin, Moskova Patrikhanesinin, Ukrayna Ortodoks Kilisesinin ve Ukrayna Ortodoks Kilisesinin piskoposunun katılımıyla bir meclis düzenlenecek. Meclis kilise birliğini gerçekleştirecek, birleştirilmiş yerel Ukrayna Ortodoks Kilisesini şekillendirecek ve başpiskoposunu seçecek.