Ukrayna ile Macaristan ilişkilerinde önemli adım

0
1266

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasil Bodnar ile Ukrayna’ya yeni atanan Macaristan Büyükelçisi Istvan Ijgyarto arasında, Macaristan ve Ukrayna arasında birlikteliğin daha da fazla geliştirilmesi ve yakın gelecekte ikili ilişkilerin programlanması gibi konuların görüşüldüğü kaydedildi.

Açıklamada, “Taraflar, problemli konular için karşılıklı olarak kabul edilebilir çözümlerin oluşturulmasında etkili bir faktör olarak Ukrayna ve Macaristan Dışişleri Bakanlıkları düzeyinde aktif bir diyaloğun önemini vurguladılar. Bu bağlamda, yakın gelecek için ikili olayların programlanması tartışıldı.” ifadesi yer aldı.

Basın servisine göre Ijgyarto, ülkesi adına Ukrayna-Macaristan işbirliğinin genişletilmesi yönünde bir isteğin bulunduğunu söyledi ve sözlerinin devamında Ukrayna’nın uluslararası alanda kabul görmüş sınırları içinde bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü konusunda, ki özellikle ekonomik ve insani alanlarda Macaristan’ın sarsılmaz desteğinin devam edeceğini belirtti.Bu bağlamda, Macaristan’ın Ukrayna’da bir dizi ortak projenin uygulanmasına da gösterdiği ilgiyi ayrıca dile getirdi.

Bodnar ise sırasıyla, Macaristan’ın yapıcı olmayı sürdürmesini ve Ukrayna ile karşılıklı olarak yararlı konularda işbirliğine gönüllü olmasını övdü ve ikili işbirliğinin derinleşmesini destekleyecek tüm girişimlerde Macaristan’ı desteklemek için Ukrayna tarafının da hazır olduğunu ifade etti.

14 Kasım’da Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Vasyl Bodnar, Ukrayna’ya yeni atanan Macaristan Büyükelçisi Istvan Ijgyarto’dan güven mektubunun nüshalarını teslim aldı.

Bu olumlu havanın daha öncesinde ise, Ukrayna’nın eğitim sisteminde sadece Ukraynacayı bir eğitim dili olarak tanımasını kabul eden eğitim kanunun çıkarılmasından sonra iki ülke arasında ilişkiler gerilmişti. Macaristan, bu kanunun Macar azınlığın haklarını ihlal ettiği iddiasında bulunmuş hemen akabinde Ukrayna bu iddiaları reddetmişti, ancak Budapeşte bu konudaki ısrarını sürdürmüş ve Ukrayna’nın NATO ile bütünleşmesini engellemişti.