Ukrayna, İstanbul’da yapılan KEİ Zirvesi’ne katıldı

0
2208

22 Mayıs 2017 tarihinde Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Ekonomik Ticaret ve Kalkınma Bakanı olan Stepan Kubiv, İstanbul’da gerçekleşen Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatının 25. Kuruluş Yıldönümü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katıldı.

S. Kubiv, yaptığı konuşmada Türk Başkanlığını böyle başarılı bir etkinlik yaptığı için tebrik etti. Ukrayna heyeti başkanı , bölgedeki mevcut güvenlik durumunun ilerdeki ekonomik işbirliklerini ve KEİ üyesi olan ülkelerin arasındaki işbirliklerini tehdit ettiğini belirtti. Bölgesel projelerin uygulanmasını engelleyen KEİ’deki belirgin kriz durumunun altını çizen S. Kubiv, 1922’de demokratik değerler ve prensipler üzerine kurulmuş olan Karadeniz bölgesindeki etkili işbirliği yalnızca barış ve istikrarın geri getirilmesi ve uluslararası haklara olan saygı sonucu oluşabileceğini de söylemiştir.

2017 yılının ikinci yarısına kadar devam edecek olan KEİ başkanlığı boyunca, Ukrayna’nın yasal hedeflerin uygulanması üzerinde duracağını ve bölgeye barış ve refahı getirmeye çalışacağını doğruladı.

Zirve’nin sonucunda üye ülkeler 25. Kuruluş Yıl Dönümüne vurgu yapan Zirve bildirisini kabul ettiler. Ukrayna Başbakan Yardımcısı S. Kubiv Türkiye Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan, Başbakan B. Yıldırım ve Dışişleri Bakanı M. Cavuşoğlu ile Ukrayna ve Türkiye arasındaki hükümetler arası işbirliğini görüştü.

Ayrıca S. Kubiv Türkiye’nin önde gelen haber ajansı olan Anadolu Ajansı’na röportaj verdi. Röportajında Türk katılımcıları Ukrayna-Türkiye ekonomik ilişkilerinin gelişmesi ve geleceği ile ilgili bilgilendirmiştir.

Çeviren: Daria Nakatova