Anket sonuçlarına göre Ukrayna’nın Güneydoğu bölgelerindeki vatandaşların sadece% 2’si Donbas’ın Rusya’ya katılmasını istiyor

0
1855

Ukrayna’nın güneydoğu bölgelerinde vatandaşların% 34’ü Donbas’ın Ukrayna devletinin kontrolü altına alınması gerektiğine inanırken %2’lik kesim Donbas’ın Rusya’ya katılmasını destekliyor.

Ukronform muhabirinin raporuna göre, Mass Information Enstitüsünün İcra Direktörü Oksana Romaniuk ” Hibrit Savaşın Arasında Donbas’ın Yeniden Entegrasyonu” adlı Uluslararası Konferansda bu istatistikleri paylaştı.

İşgal altında ki Donbas’da mevcut olan istatistikler şu şekilde; Donbas sakinlerinin çoğunluğu hala Ukrayna ile yeniden bütünleşmeyi destekliyor ve %34’ü Donbas’ın Ukrayna’ya iade edilmesi gerektiğine inanıyor. Bunun dışında %2’lik kesim Rusya’ya katılması gerektiği düşüncesini savunurken geri kalan kesim ise özerklik için farklı seçenekler sunmaktadır.

Buna ek olarak, IMI İcra Direktörüne göre, güney ve doğu bölgelerdeki sakinlerin% 86’sı kendilerini Ukrayna vatandaşları olarak görüyor ve sakinlerin % 86’sı bir şey yazdığında veya okuduğunda bunun Ukraynaca olmasının kendilerini huzurlu hissettirdiğini dile getirdi.

Romaniuk, anketin bu yılın Şubat ayından Mart ayına kadar işgal altındaki topraklar da dahil olmak üzere Ukrayna’nın güney ve doğu bölgelerinde gerçekleştirildiğini de sözlerine ekledi.

Göktuğ Yemenici