Holodomor konulu “Mr. Jones” filminin görüntüleri yayınlandı

0
2428

Yönetmen Agnieszka Holland’ın son filmi “Mr. Jones” tan ilk görüntüler yayınlandı. Mr. Jones, 10 Şubat’taki 69. Berlin Uluslararası Film Festivali yarışmasının bir parçası olmaya hazırlanıyor.

Daha önce Akademi Ödülleri’nde adaylığı bulunan yönetmen Agnieszka Holland’ın son filmi “Mr. Jones” tan ilk görüntüler yayınlandı. 10 Şubat’taki 69. Berlin Uluslararası Film Festivali yarışmasının bir parçası olmaya hazırlanan “Mr. Jones”, bir gazetecinin hikayesini merkezine alarak Ukrayna halkının yaşadığı en büyük trajedilerden biri olan Holodomor’u (suni açlık) anlatıyor.

Ukrayna Kültür Bakanı Yevhen Nyshchuk, 10 Şubat’taki 69. Berlin Uluslararası Film Festivali yarışmasının bir parçası olacak film için şu açıklamalarda bulundu;

“Bizim için, dünyadaki en etkili film festivallerinden biri olan 69. Berlin Uluslararası Film Festivali’ne katılım gerçekten harika bir olay. Olağanüstü bir proje olan Mr. Jones, Agnieszka Holland’ın yönettiği Polonyalı ve İngiliz ortaklarla hazırlanmış bir yapımdır. Film’de Ukrayna halkının yaşadığı en büyük trajedilerden biri olan Holodomor (Sovyetler dönemi, Ukrayna’da 1932 ve 1933’te milyonlarca Ukraynalının ölümüne sebep olan suni açlık) anlatılıyor.”

Nyshchuk, Holodomor hakkında birkaç filmin Ukrayna’nın bağımsızlık yıllarında yayınlandığını, ancak hem kalite hem de finansman açısından “Mr. Jones” kadar büyük bir ölçekte çalışma olmadığını söyledi. Bakan, projenin resmin bütçesinin 262 milyon UAH’ın üzerinde olduğunu ve Ukraynalı aktörlerin filmde yer aldığını da bildirdi.

“Mr. Jones”

Gallerli genç ve hırslı bir gazeteci olan Gareth Jones’un 1933 yılında bir araştırma haberi olarak başlayan yolculuğu, Sovyetler Birliği tarafından Ukrayna’da oluşturulan suni açlığı ortaya çıkarmasıyla bir ölüm-kalım mücadelesine dönüşür.