Ukrayna-Irak ticaretinin önündeki engeller kalkıyor

0
2074

Ukrayna ve Irak, artan ihracat ve ithalat işlemlerindeki engellerin kaldırılması ve iki ülkeye ait şirketlerin iç pazardaki çalışmalarının kolaylaştırılması konusunda anlaştı.

Ukrayna Büyükelçisi Viktor Nedopas ile Irak Ticaret Bakanı Muhammed Haşim El Aani arasında gerçekleşen toplantının ardından Irak’taki Ukrayna Büyükelçiliği basın servisi tarafından yapılan açıklamada, “Taraflar, Ukrayna ve Irak’ta karşılıklı yarar sağlayan işletmelerin gelişmesi için şartların iyileştirilmesi, Ülkelerimizin pazarlarında Iraklı ve Ukraynalı şirketlere daha fazla yardım sağlama fırsatları ve artan ihracat ve ithalat işlemlerinin önündeki engellerin kaldırılmasıyla ilgili bir dizi konuyu görüştü.” ifadeleri yer aldı.

Basın servisine göre, gerçekleştirilen toplantıda, Irakta altyapının yeniden inşası için gerekli olan mal ve hizmet pazarında, ülke sanayisinde ve bireysel mal grupları için artan tüketici talebinin karşılamasında arzın artırılması için Ukraynalı şirketlerin istekli olduğu Irak tarafına bildirildiği özellikle belirtildi.

Ayrıca, Ukrayna Büyükelçisi Iraklı bakana, “9 Ekim 2000 tarihli ticaret, ekonomik, bilimsel ve teknik işbirliği konusunda Hükümetler arası anlaşmanın” hükümleri uyarınca Ukrayna ve Irak hükümetlerine yönelik ikili ticaret ve ekonomik işbirliğinin nasıl geliştirileceğine dair önerilerde bulunulmasıyla ilgili olarak Ukrayna’nın yakın gelecekte uzman düzeyinde görüşmeler yapma talebine Irak hükümetinden yanıt beklediğini hatırlattı.

Ukrayna Irak İlişkileri

Irak Cumhuriyeti 1 Ocak 1992’de Ukrayna’yı resmen tanıdı ve 16 Aralık 1992’de Ukrayna ile Irak arasındaki diplomatik ilişkiler kuruldu. Irak Cumhuriyeti’ndeki Ukrayna Büyükelçiliğinin faaliyetleri Mayıs 2001’de başlarken, Ukrayna’daki Irak Cumhuriyetinin Büyükelçiliği ise, 2007’de faaliyet göstermeye başladı.