Ukraynalılar kazançlarını yeni şirketlere yatırmaya hazır

0
1371

Reyting isimli sosyal araştırma merkezi tarafından yapılan anket çalışmasına göre, Ukraynalıların yarısından fazlası Ukrayna’da ki yeni şirketlere gelecekteki kazançlarını yatırmaya hazır.

Reyting isimli sosyal araştırma merkezi tarafından yapılan “Bölgelerin Portreleri” adlı özel proje kapsamında yürütülen bir anketin bulgularına göre, ankete katılan Ukraynalıların %35’nin yurtdışında çalışmak istedikleri, %52′ sinin de Ukrayna’da yeni kurulan şirketlere gelecekteki kazançlarını yatırmaya hazır olduğu sonucuna ulaşıldı.

Kendi işini kurmak isteyenlerin en büyük payı Kiev, Donetsk ve Rivne bölgelerinde kaydedildi. Bunların %31’i ticaret, %10’u inşaat, çiftçilik, turizmi gibi meslekleri seçerken, %8-9’u eğlence, rekreasyon, güzellik ve sağlık endüstrisi ya da yiyecek içecek hizmetleri ile ilgilenmek istediğini söyledi.

Anket, 16- 10 Aralık tarihleri arasında, 18 yaş ve üstü Ukrayna vatandaşları arasında, Rusya’nın işgal ettiği Kırım ve ülkenin doğusundaki Donbas’ın bazı bölgeleri hariç tüm şehirlerde yapıldı.

Yaklaşık 40.000 katılımcı ankete katılırken, her bir bölgede hata payı %2,4’ten, ulusal düzeyde ise %0,5’ten fazla değildir.